Artykuły
Jesteś wśród nas
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Trzecia rocznica odejścia Jana Pawła II do domu Ojca za nami. Zapalone zostały lampki, snuto kolejne wspomnienia odbyły się poruszające spotkania. Jesteśmy bliżej, czy coraz dalej od niego?
W środę 2 kwietnia w sali kameralnej Prudnickiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie poetycko-filmowe poświęcone ojcu św. Janowi Pawłowi II w trzecią rocznicę śmierci.
Program refleksyjno-artystyczny przygotował Klub Ludzi Piszących z dyrektorem POK-u Ryszardem Grajkiem oraz zespół wokalny przygotowany przez koło teatralne z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Prudniku.
Spektakl rozpoczęto poematem o. Antoniego Dudka - franciszkanina z klasztoru w Prudniku Lesie pt. "Siostra śmierć i Jan Paweł II" datowanym na 2 kwietnia 2005 roku, godz. 21.37.
Słowo o Janie Pawle II po Jego śmierci wygłosiła Zofia Kulig. Wiersze pisane pod wpływem tegoż wydarzenia czytali członkowie KLP: Witold Hreczaniuk, Zofia Kulig, Daniela Długosz Penca, Wojciech Ossoliński, Edmund Działoszyński, Edward Sztonyk i Ryszard Grajek prezentujący utwory ks. Wacława Buryły.
Wokalne i muzyczne opracowanie fragmentów "Tryptyku Rzymskiego" wyśpiewali: Kamila Pałętka, Jakub Joszko, Emilia Razik i Grzegorz Zięba pod kierunkiem Izabeli Heś-Jankowskiej.
Licznie zebrani goście usłyszeli też część pierwszą "Tryptyku" pt. "Źródło" z nagrania dołączonego do tekstów tego poematu. Ryszard Grajek prezentował fragmenty wierszy z cyklu "Ojczyzna".
Związaniem wspomnień o Janie Pawle II była część filmu o Jego pielgrzymce w roku jubileuszowym do Ziemi Świętej - spotkanie na Górze Błogosławieństw, poprzedzone krótkim wprowadzeniem o Jerozolimie, ojczyźnie trzech wielkich religii: islamu, judaizmu i chrześcijaństwa, przekazanym przez Danielę Długosz Pencę.
Najbardziej poruszające były jednak świadectwa wiary przedstawione przez młodego studenta z Wydziału Prawa Uniwersytetu Opolskiego w kontekście spotkań z papieżem Janem Pawłem II oraz innych osób, które dotąd żyją bliskością Ojca Świętego z odmienionym sercem i życiem.
A Jan Paweł II obecny w wierszach, pieśniach, serdecznym słowie, uśmiechał się tajemniczo z dużego portretu, wśród stosownej dekoracji i światła świec oraz portretów osobiście wyszywanych i prezentowanych przez Teresę Kamieniecką Hreczaniuk z Gostomi.
Miłym akcentem była obecność burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha, który na zakończenie zwrócił uwagę na postawę Ojca Świętego wobec ludzi, z którymi się spotykał, bez względu na wyznanie, piastowane stanowiska, wykształcenie, zawsze pełne zgody, szacunku, przebaczenia i miłości Chrystusa, emanującej z Jego postawy sługi bożego.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze