Artykuły
INNI to także MY - RAZEM w naszej szkole
Autor: BARBARA TOBIK, BARBARA MUZYKA, BOŻENA SZAROWSKA.
Nagrodzony projekt nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Prudniku w programie grantowym "Szkoła bez przemocy".
We wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się nabór do drugiej edycji programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Nasze gimnazjum zostało zgłoszone i przyjęte przez organizatorów tj. dzienniki regionalne Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Grupy TP do udziału w programie, który jest realizowany pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Motywem przewodnim drugiej edycji programu jest budowanie społeczności szkolnych i aktywizowanie wszystkich jej uczestników do wspólnych działań. Podstawowe narzędzie stanowi kodeks "Szkoły bez przemocy", który określa standardy, jakie powinna spełniać szkoła działająca na rzecz ograniczenia przemocy na swoim terenie. Przestrzeganie kodeksu jest obowiązkowe dla szkół biorących udział w programie.
Jednym z przedsięwzięć, które ma wspierać budowanie społeczności szkolnych, jest program grantowy skierowany do nauczycieli, uczniów i rodziców. W styczniu nauczyciele szkoły zgłosili do programu projekt pt. "INNI to także MY-RAZEM w naszej szkole" w kategorii: Tolerancja i integracja, którego celem jest wypracowanie skutecznych metod współpracy w tworzeniu wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców w celu eliminowania postaw nietolerancji, agresji i wrogości wobec innych. Projekt ten, autorstwa Barbary Tobik, Barbary Muzyki oraz Bożeny Szarowskiej został nagrodzony. Nagrodą jest darowizna na rzecz szkoły w wysokości 5000 zł, na jego sfinansowanie.
W ramach nagrodzonego projektu, na terenie szkoły i środowiska lokalnego podejmowane są działania wymagające współpracy od nauczycieli, uczniów i rodziców, m. in. przeprowadzono happening dla uczniów klas I -III i nauczycieli pod hasłem: Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia - czy potrafisz usiąść, gdzie indziej? Impreza ta, ciesząca się olbrzymią popularnością wśród gimnazjalistów, wyzwoliła w nich postawy pełne asertywności i inspiracji twórczych.
Punktem kulminacyjnym projektu będzie zapewne premiera (31 marca) współczesnego Kopciuszka (artykuł napisany został kilka dni wcześniej). Przewidujemy, że spektakl, okaże się ważnym wydarzeniem kulturalnym na terenie gimnazjum i jego środowiska. A później jeszcze wyjazd do teatru i już przygotowania do II Gimnazjalnego Rajdu Promocji Zdrowia, w którym wezmą udział uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Turniej sportowy piłki nożnej mieszanej, to propozycja nie do odrzucenia dla entuzjastów sportowych emocji. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze