Artykuły
Skąd się bierze rdzawa woda
Autor: KRZYSZTOF TOMCZYK.
W powiecie prudnickim najtwardszą wodę mają mieszkańcy Białej, najmiększą Szybowic. Jednak wszędzie woda jest zdatna do picia i nie przekracza ministerialnych norm.
Jednym z parametrów wchodzących w zakres badań wody przeznaczonej do spożycia, prowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Prudniku, jest jej twardość.
Twardość wody powodują rozpuszczone w niej sole wapnia, magnezu i metali wielowartościowych. Wartość zalecana ze względów zdrowotnych została określona przez Ministra Zdrowia w zakresie 60-500 mg węglanu wapnia (CaCO3) na litr.
Na terenie powiatu prudnickiego twardość wody przeznaczonej do spożycia kształtuje się w przedziale od 120 - 370 mg CaCO3/l. W wodzie z poszczególnych wodociągów średnia wartość tego parametru wynosi: Biała-370, Biedrzychowice-200, Głogówek-300, Gostomia-290, Józefów-300, Olszynka-190, Pogórze-250, Prężynka-220, Prudnik-200, Racławice śląskie-320, Skrzypiec-150, Szybowice-120, oznaczone jako miligramy węglanu wapnia na litr.
Znajomość wartości tego parametru staje się przydatna chociażby w przypadku dozowania różnych środków do urządzeń gospodarstwa domowego. Często producenci uzależniają właściwe funkcjonowanie urządzenia (np. zmywarki do naczyń ) od dostosowania ich do twardości wody. Twardość wody może być określona w różnych jednostkach, przy przeliczaniu tych jednostek przydatna może być poniższa tabela:
Przykład obliczeń
Twardość wody = 100mg/l CaCO3
- w stopniach niemieckich = 100/17 = 5,88
- w stopniach angielskich = 100/14 = 7,14
- w stopniach francuskich = 100/10 = 10
- w milimolach = 100/100 = 1
- w milivalach = 100/50 = 2
W zależności od pH i zasadowości, woda o twardości przewyższającej 200 mg/l może powodować osadzanie kamienia w sieci wodociągowej a w trakcie podgrzewania osadzanie się kamienia kotłowego. Z kolei miękka woda może przyczyniać się do nasilonej korozji przewodów wodociągowych.
Zimna woda pitna zostaje również użyta do produkcji ciepłej wody użytkowej, i tu również duże znaczenie ma twardość: jeżeli woda jest miękka i agresywna, głównym problemem ciepłej wody będzie zawartość produktów korozyjnych, tj. żółta, nawet czerwono-brunatna woda, jeżeli woda jest bardzo twarda można oczekiwać problemów z osadami kamienia kotłowego. Nie oznacza to, że jeżeli woda będzie średnio twarda i równocześnie średnio agresywna, problemy te znikną - wręcz przeciwnie mogą występować równocześnie.
Po podgrzaniu wody do ok. 550C dochodzi do zachwiania równowagi wapniowo - węglanowej i z wody zaczynają się wytrącać związki żelaza. Problem ten dotyczy głównie produkcji ciepłej wody użytkowej i jest przyczyną częstych skarg na jej jakość. W ciągu dnia i nocy (mały pobór wody) związki żelaza i nierozpuszczalne substancje osadzają się w poziomych odcinkach instalacji i wymiennikach ciepłej wody. Podczas zwiększonego poboru wody (wieczorny szczyt, ok. godz.18-21) dochodzi do podwyższenia ciśnienia w instalacjach i wymywania osadzonych związków z jednoczesną zmianą barwy wody.
Należy podkreślić , że ciepła woda użytkowa w żadnym przypadku nie może być traktowana jako woda przeznaczona do spożycia.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze