Artykuły
Spełnione marzenie
Autor: JANUSZ WISZNIEWSKI.
W czwartek 14 lutego odbyły się zajęcia Głogóweckiej Akademii Wiedzy. Ozdobą wieczoru był wspaniały wykład dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszuli Zajączkowskiej.
Wykładowców, publiczność oraz braciszków z franciszkańskiego prenowicjatu, którzy wraz z Wernerem Myszkowskim zapewnili muzyczną oprawę imprezy, przywitała jedna z organizatorek GAW Krystyna Trombik.
Pierwszy wykład zatytułowany "Posługa hospicyjna - posługą samarytańską" wygłosiła głogówecka lekarka Bernadeta Apoloni. Odniesienia przypowieści nowotestamentowych do dzisiejszej działalności hospicyjnej przyjmowane były z uwagą i zainteresowaniem. Kolejny wykładowca, o. Janusz Nowak OFMConv, wygłosił odczyt o wstrzemięźliwości i umiarkowaniu ("Post w prawie kanonicznym"). Dowiedzieliśmy się m. in., że do postu odnosi się pięć kanonów, ale nowością dla wielu słuchaczy było to, że post obowiązuje dorosłych ludzi do 60. roku życia.
Tytuł wykładu Urszuli Zajączkowskiej - "W mieszczańskiej kamienicy" sugerował, że prelegentka zajmie się nowym nabytkiem kierowanego przez nią muzeum, jednak "studenci" GAW otrzymali nie tylko to. Wykład był kompendium wiedzy o miejskich domach, mieszczaństwie i zwyczajach z przełomu XIX i XX w. Opolska kamienica przy ul. Św. Wojciecha to kolejny budynek MŚO. Po przejęciu przez MŚO (w 2005 roku) marzeniem dyrektor Zajączkowskiej było pokazanie publiczności codziennego życia dawnych opolan. I marzenie to spełniło się. W 2008 r. kamienica otworzyła swoje podwoje dla szerokiej publiczności. Urządzono w nim cztery mieszkania mieszczańskie w różnych stylach. Nowością jest brak gablot, sznurów i innych ograniczeń dla zwiedzających. Jak powiedziała prelegentka: - To są mieszkania i każdy wchodzący powinien czuć się w nich jak w domu.
Zdjęcia ilustrujące wykład pozwoliły słuchaczom, choć w części poczuć nastrój panujący w nowych "salach" muzealnych. Zobaczyliśmy jak ówcześni ludzie żyli, jak wyglądała kuchnia, sypialnia, a nawet ubikacje. Z pewnością wielu głogówczan skorzysta z zaproszenia Zajączkowskiej i przy okazji pobytu w Opolu odwiedzi Muzeum Śląska Opolskiego. Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Głogówecka Akademia Wiedzy
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze