Artykuły
Dynastie
Autor: JANUSZ WISZNIEWSKI.
Tekst Małgorzaty Devosges - Cuber, w pięknym katalogu wernisażu rozpoczyna się słowami: "Dynastia artystyczna to zjawisko we współczesnej sztuce raczej rzadkie".
Prawdziwość tych słów potwierdzają nie tylko dzieje prezentujących swoje obrazy rodziny Pałków, ale także dzieje rodziny Cuber właścicieli głogóweckiej Prywatnej Galerii Sztuki "Styl".
Wystawę zatytułowano "Trzy pokolenia - twórczość rodziny Pałków" i zaprezentowano na niej prace Witolda Pałki (nestora rodu), Mariusza Pałki, Barbary Pałka - Winek (dzieci) oraz Olgi Pałki i Natalii Winek (wnuczki Witolda), Sztuką zajmuje się również ojciec Natalii, który zaprojektował katalog i zaproszenia na wernisaż.
Gości przywitała właścicielka galerii Denis Devosges - Cuber, która zaprosiła zgromadzonych do obejrzenia wystawy i dyskusji z artystami. Część pytań zadano podczas tego uroczystego otwarcia, ale jeszcze więcej podczas kuluarowych rozmów. Wspaniałą oprawę muzyczną wernisażu zapewniło "Maes-trio" (Marzena Mikuła - Drabek, Jacek Gros, Dariusz Kasperek). Wernisaż rozpoczął się o godz. 17.00 (24 listopada), ale gwar rozmów i dźwięki muzyki rozbrzmiewały długo w jesienna noc. Wystawa czynna będzie także w grudniu, więc można będzie jeszcze przed świętami odwiedzić galerię "Styl". Naprawdę warto!
Drugą dynastią prezentującą się na sobotnim wernisażu była rodzina Cuber. Także i w tym przypadku tradycje artystyczne przechodzą z pokolenia, na pokolenie. Nestorem rodu był Tomasz Cuber znany witrażysta, regionalista i działacz społeczny, po nim "pałeczkę" przejęli synowie: Michał i Marian, także zajmujący się witrażami. Żona Michała Denis Devosges - Cuber jest od roku 1992 właścicielką galerii sztuki, a od roku 1999r. zajmuje się również jej promocją poprzez wystawy dzieł artystów malarzy. Trzecie pokolenie Cubrów reprezentuje Aleksander Devosges - Cuber i jego żona Małgorzata. Obydwoje ukończyli historię sztuki. Aleksander także zajmuje się witrażownictwem, a ponadto obecnie pełni funkcję dyrektora głogóweckiego Muzeum Regionalnego, a Małgorzata jest kuratorem sztuki.
Może ten podwójny przykład rodzinnych osiągnięć pozwoli zdjąć pewne odium, które przylgnęło do określenia "dynastia" po emisji kiczowatego serialu. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze