Artykuły
Ziemia prudnicka w starym filmie
Autor: ADAM LUTOGNIEWSKI.
Od kilku lat gliwickie kino "Amok" oraz Muzeum Miejskie w Gliwicach organizują festiwal filmowy "Camera Silesia", podczas którego wyświetlane są obrazy związane ze Śląskiem, zarówno fabularne jak i dokumentalne.
Niewiele zachowało się filmów dokumentalnych pokazujących Śląsk przed rokiem 1945. Tegoroczny festiwal był pod tym względem bogaty: 20 października zaprezentowano filmy zrealizowane przez Herberta Briegera: dwa obrazy pod tytułem "Im Schlesierland marschieren wir" (pierwszy z roku 1933 a drugi z 1937) oraz "Silezie" ( z komentarzem w języku holenderskim, z r. 1938). Zostały użyczone przez Bundesarchiv/Filmarchiv w Berlinie, za zgodą syna reżysera.
W filmach, z których dwa pierwsze trwają niecałą godzinę a trzeci - około 10 minut, powtarzają się niekiedy te same ujęcia. Dość natrętna, zwłaszcza w pierwszym z nich, jest obecność propagandy narodowosocjalistycznej. To znak czasów, w których filmy powstawały.
Ich bezcenną wartością jest natomiast żywy obraz świata, który pokazują - świata, który bezpowrotnie odszedł. Nie ma już ludzi, którzy wypełniali ulice śląskich miast i wsi, kształtując tutejszy krajobraz. Widzimy ujęcia z Kotliny Kłodzkiej, Karkonosze, ludowe wesele, inscenizację historyczną na rynku Jeleniej Góry, Odrę, dziś prawie martwą a wtedy ciężko pracującą rzekę, Śląsk Dolny i Górny. Z bliższych nam stron pokazano starą Nysę: budynek wagi miejskiej oraz kościół św. Jakuba i Agnieszki.
Jest również kilkunastosekundowy fragment pokazujący kąpielisko w Pokrzywnej: widzimy nieistniejący już pawilon po stronie północnej oraz restaurację po stronie południowej, drewnianą trampolinę oraz zjeżdżalnię dla dzieci. W wodzie tłum kąpiących się, a na brzegach setki plażowiczów. Siedzących przy stolikach obsługują elegancko ubrani kelnerzy, trawniki są starannie przystrzyżone a ozdobne rośliny - zadbane.
W filmie "Silezie" nieoczekiwanie pojawia się krótkie ujęcie pokazujące Biskupią Kopę od strony północnej, spod szczytu Olszaka.
Czy są to jedyne filmy sprzed roku 1945, na których pokazana jest ziemia prudnicka?Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze