Artykuły
Animatorzy nagrodzeni
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
Trzy osoby z powiatu prudnickiego wyróżnione zostały przez marszałka województwa opolskiego nagrodami dla twórców i animatorów kultury.
W sobotę, 10 listopada na uroczystą galę do Filharmonii Opolskiej zaproszone zostały osoby, które w znacznej mierze przyczyniły się do ożywienia życia kulturalnego, przede wszystkim w najbliższym środowisku, które zresztą desygnowało swoich bohaterów. W ten sposób na mapie Opolszczyzny zaistnieli nowi, aktywni działacze, którzy najczęściej bezinteresownie wydobywali z zasobów regionu wartości nieprzemijające.
- Zasługą animatorów kultury jest uczestnictwo w nowych formach działalności artystycznej, integracja społeczeństwa. Kultura dokonuje się ponad podziałami i stereotypami. To jej twórcy tworzą dorobek kulturalny całego regionu i ożywiają jego życie, czyniąc je lepszym, bogatszym i pełniejszym - mówił podczas gali marszałek Józef Sebesta.
Na scenie siedziała już i specjalnym utworem muzycznym przywitała gości bialska orkiestra, która koncertowała także w czasie wręczania nagród. Wszak jej dyrygentem jest Andrzej Weinkopf, także laureat nagrody marszałka.
Nagrody otrzymało 13 osób, w tym specjalną Bolesław Polnar - grafik i malarz z Opola, który ilustrował m.in. mój tomik poezji "Ego i Mit" oraz Tadeusz Chrobak - dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu.
Dla mieszkańców Prudnika największą radością była prezentacja i nagrodzenie o. Antoniego Dudka, gwardiana klasztoru oo. franciszkanów w Prudniku Lesie, który przez zaledwie kilka lat swojej działalności na naszej ziemi był inicjatorem niezliczonych inicjatyw religijnych, społecznych i kulturalnych. Drugim laureatem był ks. Czesław Nowak, proboszcz z Lubrzy. Pod koniec października gościliśmy u niego w Lubrzy w czasie "Najazdu Poetów na Brzeg". Wspaniały człowiek, gejzer pomysłów. Pewno taki był też w Monachium, skąd przybył do Lubrzy, bo na tę uroczystość przyjechało ponad 40 osób z Bawarii i stojąc, brawami nagradzało swojego księdza, wręczając mu bukiet róż. Kolejnym laureatem z powiatu prudnickiego był Andrzej Weinkopf, dzięki któremu mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu Bialskiej Orkiestry Dętej.
Wśród honorowych wyróżnień nie było Prudniczan, ale pośród 34 nominowanych znalazło się też moje nazwisko. W takim gronie gigantów nie miałam szans, być może kiedyś?
Po części oficjalnej uroczystości wszyscy spotkali się na bankiecie w restauracji "Impresja". Byli też tam nasi reprezentanci: starosta Radosław Roszkowski, zastępca burmistrza Prudnika Stanisław Hawron, o. Antoni Dudek i ja.
Ojciec Kazimierz Antoni Dudek - gwardian oo. franciszkanów w Prudniku Lesie, autor kilkudziesięciu pozycji książkowych nt. ziemi prudnickiej. Wspólnie z dominikaninem ojcem Janem Górą był inicjatorem Obchodów Roku Jubileuszowego Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Prudniku Lesie. Współorganizator spotkań modlitewno - formacyjnych poświęconych myśli społecznej Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjator budowy kopii starożytnej łodzi z Ziemi Świętej, odkrytej w jeziorze Genezaret w Palestynie. Autor sali pamięci o Kardynale Stefanie Wyszyńskim w klasztorze oo. franciszkanów w Prudniku Lesie. Pomysłodawca i autor bajki o prudnickiej studni.
Ks. Czesław Nowak - proboszcz polskiej parafii w Monachium do roku 2004. Były dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą Polonijną w Monachium, współpracował z Radiem Wolna Europa. Obecnie proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jakuba w Lubrzy w powiecie prudnickim. Otwarty na współpracę, pełen pomysłów, posiada szeroką znajomość polskich środowisk twórczych: plastycznych, muzycznych i literackich. Organizator wielu przedsięwzięć kulturalnych, takich jak: wystawa "Polonia Arte Bene", prezentacja zbioru polskiego kolekcjonera Jana Olszówki - filatelisty z Hiszpanii pn. "Papież Jan Paweł II - wizyty w Polsce - na znaczkach pocztowych świata".
Andrzej Weinkopf - pracownik Filharmonii Opolskiej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Prudniku. Członek Bialskiej Orkiestry Dętej, a od 2002 r. jej kapelmistrz. Dzięki niemu orkiestra stała się jedną z najlepszych amatorskich orkiestr dętych regionu, zdobywając liczne nagrody w przeglądach orkiestr i kapel. Inicjator powstania Stowarzyszenia Bialska Orkiestra Dęta, które odpowiedzialne było między innymi za oprawę muzyczną uroczystości beatyfikacji Siostry Marii Luizy Merkert w Nysie.
(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego)
Od redakcji: Wśród laureatów znalazła się również Maria Żmija-Glomik - dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach, pomysłodawczyni i realizatorka wielu inicjatyw promujących folklor Górnego Śląska.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze