Artykuły
Dopełnienie w cieniu wieży
Autor: DANIELA DŁUGOSZ PENCA.
To już XVIII Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Spotkanie poetów miało również miejsce na ziemi prudnickiej w Białej, Lubrzy i Prudniku.
Zaczynało się raczej lokalnie - opolskie święto słowa, w którym brała udział całą plejada poetów zrzeszonych i takich, którym spotkanie z innymi piszącymi dawało satysfakcję. Dzięki staraniom dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Janusza Wójcika, spotkania trwają i są coraz ciekawsze.
Przez te 18 lat tradycja się pogłębiła, a echa spotkań znalazły uznanie także za granicami Polski, gdyż co rok przybywają poeci z Czech, Ukrainy, Litwy, Niemiec, a nawet z Estonii. Coraz szerszy jest też zasięg imprez, które zwykle zaczynają się na zamku w Brzegu (cóż to za wspaniałe miejsce!), a potem przenoszą się do innych miejscowości Opolszczyzny.
Tym razem 28 października zaczęto owe spotkanie w Brzegu od "Misterium chleba", które wiele lat temu zainicjowała nieżyjąca Marianna Bocian - poetka. Przed południem dokonano prezentacji przybyłych poetów, którzy czytali swoje wiersze. Powitania i wprowadzenia dokonał krakowski poeta Jacek Lubart-Krzysica i organizator spotkania Janusz Wójcik z Opola.
W godzinach wieczornych odbywał się natomiast "Maraton Poetycki" w Domu Kultury w Białej. Dzięki pomocy Danuty Hejneman atmosfera, mimo dżdżystej pogody była wspaniała. Pięknie przygotowana sala, zjawiskowa wręcz dekoracja sceny, mały występ muzyczny Julii Markowskiej oraz przygotowanie programu przedstawienia poetów przez osobiste czytanie wierszy, tworzyło aurę urokliwej poetyckości, której towarzyszyła wystawa poplenerowa prac znanych już artystów.
Poetom wręczono foldery o Białej i o wystawie. Jak zwykle zachwyt budził tradycyjny kołacz w różnych smakach i gorąca kawa, a potem kolacja. Dobrze, że w takiej atmosferze poeci nie tylko naszego regionu mogą dyskutować i dzielić się swoim dorobkiem twórczym.
Dzień 28 października to była niedziela, którą poeci świętowali u księdza Czesława Nowaka - proboszcza parafii Lubrza. Nastąpiło tu powitanie i poświęcenie obrazu Świętej Rodziny w kościele pw. św. Jakuba. O tym pisaliśmy tydzień temu ( "TP" nr 44 z 31 października, s.28).
Popołudnie 28 października poeci -turyści przeżywali w Muzeum Ziemi Prudnickiej, gdzie gospodarzem i organizatorem była kustosz Urszula Rzepiela. Była to uczta artystyczna III edycji z cyklu "Dopełnienie", czyli spotkanie z obrazem, słowem i dźwiękiem pt. "Za cieniem pogańskiej wieży".
Ciekawym wydarzeniem było przybliżenie kultury serbo-łużyckiej w związku z wystawą prac Jurija Helgesta pn. "Moje Łużyce". Dokonał tego też poeta Janusz Wójcik. Czytane były wiersze poetów z okolic Budziszyna w Niemczech: Beno Budara i Bemedika Dyrlicha.
Spotkanie ze słowem i obrazami wzbogacił bardzo koncert Kwartetu Klarnetowego z Katowic, w którym gra również dwóch prudniczan: Michał Jankowski i Tomasz Żymła.
Czytali też swoje wiersze poeci. Tych zagranicznych przedstawiał Janusz Wójcik, grupę krakowską wprowadzał Jacek Lubart-Krzysica, poetów opolskich prezentowali Piotr Żarczyński i Małgorzata Sobolewska, a poetów z Prudnika prezentował Wojciech Ossoliński.
W tej ostatniej grupie byli: Zofia Kulig, Edmund Działoszyński, Witold Hreczaniuk, Daniela Długosz Penca, Krzysztof Szeremeta, Bartosz Sadliński, Maciej Dobrzański i Wojciech Ossoliński. Owej niezwykłej jesiennej atmosferze towarzyszyły obrazy - duże i trudne Edwarda Sytego, które wymagają szczególnego spojrzenia.
W czasie spotkania odbyło się ogłoszenie wyników konkursu poetyckiego "W cieniu Pogańskiej Wieży" objętego honorowym patronatem burmistrza Prudnika. O wynikach konkursu pisaliśmy w "TP" nr 43 z 24 października (s.20). Większość nagrodzonych wierszy znajduje się w specjalnie wydanym z tej okazji folderze "Za cieniem pogańskiej wieży". Folder prezentuje również wiersze Janusza Wójcika, Beno Budara, Marty Stanisz, Edyty Wysokiej, Barbary Medajskiej, Grażyny Rafalskiej, Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz (nagrodzonej przez burmistrza w konkursie wierszy o Prudniku) i Aleksandry Pietkiewicz Wzbogacają go piękne fotografie Jurija Helgesta i Piotra Kulczyka.
Po kolacji uczestnicy spotkania wyjechali do Opola. Następnego dnia spotkali się z młodzieżą szkół średnich w Brzegu na turnieju jednego wiersza. Po obiedzie 29 października był wyjazd do Krakowa na "Zaduszki Poetyckie" organizowane przez krakowską Konfraternię Poetów i Jacka Lubarta-Krzysicę. W krakowskim hotelu "Europejskim" zakończył się XVIII Najazd Poetów - twórców słowa prezentujących swoje wiersze od Brzegu, przez Białą, Lubrzę, Prudnik po Kraków.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze