Artykuły
VII Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II
Autor: PRZEMYSŁAW LICZNAR.
Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcił im dużo uwagi.
W czwartek 4 października udaliśmy się wraz z naszymi opiekunami na Jasną Górę, aby reprezentować Publiczne Gimnazjum nr 2 w Prudniku w VII Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Wyruszyliśmy wcześnie rano ze sztandarem szkoły, by w gronie naszych rówieśników modlić się o szybkie wyniesienie na ołtarze naszego Patrona. W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 tys. osób, przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z Polski, Litwy i Szkocji.
Jako jedni z pierwszych dotarliśmy do błoni Jasnej Góry. Nasz poczet sztandarowy zajął miejsce wśród licznych przedstawicieli innych szkół. Ponad 450 pocztów sztandarowych (w trakcie mszy św. ciągle dochodziły nowe delegacje szkół) okalających pomnik Jana Pawła II i ciągnących się wzdłuż historycznych murów obronnych Jasnej Góry, to był widok imponujący. O godzinie 11 rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup radomski, Zygmunt Zimowski, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W swojej homilii wzywał nas do ciągłej pracy nad sobą, mówił, że "Młodość ma być pięknym wzrastaniem, aby zawsze nasze serca piękniały, aby były otwarte na to, co piękne, dobre i święte". A przykładem ma być dla nas postawa papieża Polaka. Biskup przypomniał również, że pielgrzymka na Jasną Górę jest przygotowaniem do obchodzonego wkrótce w Polsce Dnia Papieskiego, który przebiegać będzie pod hasłem "Jan Paweł II Obrońca Godności Człowieka". Podczas kazania odczytano także list Rodziny Szkół, który został wysłany do Papieża Benedykta XVI. Na zakończenie mszy świętej odśpiewano po raz pierwszy Hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, na melodię ulubionej pieśni oazowej Ojca Świętego - "Barki".
Niezwykłą pamiątką, jaką zabrały z Jasnej Góry wszystkie szkoły, są obrazki ze skrawkami sutanny Jana Pawła II, które ofiarował kard. Stanisław Dziwisz oraz gwoździe do sztandarów, które zostały poświęcone przy grobie Sługi Bożego papieża z Polski.
Po zakończeniu uroczystości mieliśmy chwilę, aby zwiedzić Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Udaliśmy się do Muzeum 600-lecia, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. sukienki do dekoracji Świętego Obrazu Matki Boskiej, wota składane w podzięce za otrzymane łaski oraz zabytki klasztorne. Najbardziej podobała nam się szata brylantowo-bursztynowa, ofiarowana w 2005 roku jako wotum z okazji 350 rocznicy Obrony Jasnej Góry przed Szwedami, a także jako wotum dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II oraz za 25-lecie powstania "Solidarności". Najważniejszym jednak momentem w całej pielgrzymce była wizyta przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Mieliśmy chwilę, by pomodlić się i przedstawić swoje intencje przed Jej obliczem. Każdy z nas mocno przeżył tę chwilę.
Trzeba byłoby tam być, aby poczuć radość, jedność i dumę z przynależności do szkoły , której imię Jana Pawła II, całą naszą społeczność gimnazjalną zobowiązuje do szczególnego traktowania Dekalogu, nauki społecznej naszego Patrona, a także przypowieści biblijnej o talentach.
Autor jest przewodniczącym
Samorządu SzkolnegoPowrót do wyboru artykułu +
Komentarze