Artykuły
Likwidacja Powiatowego Zarządu Dróg
Autor: GRZEGORZ WEIGT, DAMIAN WICHER.
Drogami powiatowymi będzie zajmował się Wydział Infrastruktury a nie dotychczasowy Powiatowy Zarząd Dróg w Prudniku, który jest likwidowany. Czy dotychczasowy szef zarządu Bronisław Rycko będzie naczelnikiem nowego wydziału?
Drogi powiatowe są tym elementem lokalnego krajobrazu, który w zarządzaniu powiatem wywołuje najwięcej krytycznych ocen. Również często krytyce poddawany jest Powiatowy Zarząd Dróg w Prudniku. Jest a właściwie był, gdyż rozpoczęta została jego likwidacja. Na przedostatniej sesji Rady Powiatu w Prudniku podjęto uchwałę w sprawie likwidacji jednostki budżetowej pod nazwą Powiatowy Zarząd Dróg w Prudniku. Odtąd jego zadania przejmie Wydział Infrastruktury we współpracy z innymi wydziałami, np. geodezji, rolnictwa, administracji budowlanej.
Planuje się, że nowo utworzony wydział rozpocznie działalność 1 lipca. Do jego zadań będzie należeć utrzymanie i remonty dróg, pozyskiwanie zewnętrznych środków na ten cel oraz nowość - dbanie o infrastrukturę oświatową.
Przeciwko decyzji likwidacji PZD stanowczo opowiedział się radny Marek Ruda. Zgłosił wniosek aby wycofać z porządku obrad punkty dotyczące tej sprawy. Stwierdził, że w sytuacji złego stanu dróg, potrzeby starania się o środki zewnętrzne istnienie Zarządu Dróg jest niezbędne. Powołał się również na wnioski audytu zewnętrznego dotyczące funkcjonowania i likwidacji Zarządu Dróg. Mówił także, że przy 306 km dróg taki zarząd powinien funkcjonować (model opracowany przez ministerstwo zakłada funkcjonowanie takiej formy przy ilości od 250 do 700 km dróg w powiecie). Ruda zwracał uwagę na ewentualne wydłużenie się drogi służbowej (rozdzielenie zadań między wydziały urzędu). Według radnego sytuację uzdrowiłoby tylko zwiększenie środków, tych jednak wydział w miejsce zarządu "nie przerobi", tym bardziej że nowy wydział będzie zajmował się nie tylko inwestycjami drogowymi ale również innymi, np. oświatowymi.
Odpowiadając na zarzuty starosta prudnicki Radosław Roszkowski, również powołując się na wyniki audytu mówił o 11,7% oszczędności wynikającej z likwidacji zarządu, o pełniejszym wypełnianiu zadań przez ich przejęcie przez kompetentne wydziały a co za tym idzie wsparcie ze strony kadry, także w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych. Wiadomo przecież, że w tej kwestii poczynione zostały w strukturze funkcjonowania Starostwa Powiatowego znaczące zmiany.
Wicestarosta Józef Skiba mówił o ograniczeniu administracji i przekazaniu zaoszczędzonych środków bezpośrednio na drogi. Radny Kazimierz Bodaszewski stwierdził dodatkowo, że zmiana formy działania z zarządu na wydział to dopiero początek, a niezbędna tu jest jeszcze wymiana ludzi, ze względu na przykre doświadczenia z Powiatowym Zarządem Dróg w Prudniku.
Wniosek o wycofanie sprawy został przez radnych odrzucony następnie po wysłuchaniu pozytywnych, choć nie jednomyślnych opinii komisji RP przegłosowano uchwałę w sprawie likwidacji Powiatowego Zarządu Dróg w Prudniku. Za jej przyjęciem było 10 radnych, 3 było przeciw, a 4 się wstrzymało.
Pracę w wydziale ma znaleźć sześć osób, w tym cztery aktualnie zatrudnione w PZD, jedna przeniesiona z innego wydział oraz naczelnik. Czy nim ma szansę zostać obecny dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Bronisław Rycko? Raczej nie.
- Poszukujemy inżyniera o kierunkowym wykształceniu w zakresie dróg i mostów. - mówi starosta Radosław Roszkowski. W tej sytuacji Bronisław Rycko może zostać zdegradowany do poziomu szeregowego pracownika.
Szacuje się, że oszczędności z tytułu zmian wyniosą od 100 do 200 tysięcy złotych rocznie.
- Nie tylko chodzi nam o oszczędności, ale przede wszystkim o usprawnienie zarządzania drogami, które w latach ubiegłych pozostawiało wiele do życzenia. Nie pozyskiwano zewnętrznych środków unijnych, chociaż takie możliwości były. - dodaje Roszkowski.
Czy zmiany te wpłyną na opłakany stan nawierzchni w powiecie prudnickim? Aby się o tym przekonać, z pewnością przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze