Artykuły
Interesująca końcówka
Autor: STANISŁAW STADNICKI.
Nasze lokalne ekipy piłkarskie - Pogoń i Racłavia - miały w ubiegłej kolejce przerwę, ponieważ ich rewanżowy pojedynek o tytuł najlepszej drużyny w powiecie został przełożony na 13 czerwca.
Warto zastanowić się, jakie szanse na utrzymanie mają obie ekipy, na pięć kolejek przed końcem sezonu. To ostatnia okazja by sprężyć szyki i zbierać punkty.
Musimy pamiętać, że nie jest z góry określona liczba drużyn spadających z ligi. Pewne jest to, że co najmniej po trzy z każdej, z obu grup zajmujące 14, 15 i 16 miejsce. Rok temu do niższej klasy spadło w sumie 7 ekip. Pecha miała drużyna Victoria Dobrzyń, która zajęła 13 miejsce w grupie pierwszej i miała mniej punktów niżeli drużyna Sudety Burgrabice - także 13 drużyna, ale z grupy drugiej.
Można powiedzieć, że za całe zamieszanie związane z liczbą drużyn, które spadną odpowiada niejasny dla przeciętnego Kowalskiego regulamin: "Z klasy okręgowej spada tyle zespołów, aby po awansie mistrzów i wicemistrzów z każdej grupy klasy A, spadku z IV ligi i awansie do IV ligi, liga okręgowa liczyła w nowym sezonie - 32 zespoły podzielone na dwie grupy po 16 zespołów".
Najprościej mówiąc każda z naszych drużyn musi zrobić wszystko, by znaleźć się powyżej 13 miejsca, aby spokojnie przygotowywać się do kolejnego sezonu. Czy to zadanie trudne? Wydaje się, że nie, ale zarówno Pogoń Prudnik jak i Racłavia pokazały w tym sezonie, że mogą przegrać mecze ze słabszymi rywalami, a sprężyć się i pokazać ładną piłkę z czołowymi ekipami.
Warto zauważyć, że drużyny zajmujące od 9 do 13 miejsca dzieli różnica zaledwie 4 punktów. Do drużyny zajmującej 5 miejsce ekipa z miejsca 13 traci 10 punktów co także jest do odrobienia. To najlepszy dowód na to, że w lidzie może zdarzyć się jeszcze dosłownie wszystko. Co bardzo ważne - w ostatnich kolejkach zespoły, które bezpośrednio z naszymi drużynami walczą o utrzymanie zagrają także miedzy sobą. Teraz każdy mecz będzie rozgrywany o największą stawkę.
Rozważania rozpocznijmy od drużyny LZS Walce. Można powiedzieć, że ta ekipa jako beniaminek ligi gra najrówniej zajmując zasłużenie 6 miejsce. Drużynę z Walec czeka teraz mecz z LZS Leśnicą, za dwa tygodnie z Polonią Głubczyce, a w przedostatniej kolejce ciekawy pojedynek z prudnicką Pogonią. Ze wszystkich omawianych drużyn LZS Walce mają najgorszy terminarz z tym zastrzeżeniem, że ekipa ta ma praktycznie zapewniony byt w lidze okręgowej.
Racłavia jako drugi lokalny beniaminek gra w kratkę. Drużyna ta pokazała, że może wygrać i przegrać z każdym. Wspaniałą postawę i zasłużone zwycięstwo z liderem Leśnicą przyćmiewa koszmarny przegrany mecz na wyjeździe z ostatnią drużyną tabeli Włókniarzem Kietrz, czy przegrany także na wyjeździe mecz z Goświnowicami. W tym drugim zawodnicy Racłavii nie wykorzystali 5 sytuacji sam na sam z bramkarzem i kilkudziesięciu innych do strzelenia bramki.
Racłavia ma teoretycznie łatwych przeciwników. Poza Pogonią będą to kolejno: Reńska Wieś, Niezdrowice, Kietrz, Rusocin oraz najcięższy mecz na zakończenie u siebie z Victorią Cisek. Oczywiście to teoretyczne założenia, ponieważ Racłavia będzie grała z ekipami, które także walczą o utrzymanie więc łatwo to będzie tylko na papierze. Na domiar złego Racłavia raczej przegrywa mecze o dużą stawkę z niżej notowanymi ekipami. Paradoksalnie kibice drużyny z Racławic żałują, że ich lokalni pupile nie będą grali z czołowymi ekipami ligi, bo wtedy Racłavia częściej zdobywa punkty.
Prudnicka Pogoń notuje jeden z gorszych sezonów. “Duma powiatu" walcząca o utrzymanie to nie najlepsza wizytówka naszej okolicy. Pogoń tak, jak Racłavia przeplata mecze bardzo dobrze z głupimi porażkami. W przeciwieństwie do rywala z Racławic Pogoń w ostatnich meczach jednak zdobywa punkty.
Terminarz Pogoni zakłada mecze kolejno z Burgrabicami i Konradową, czyli ekipami, które będą miały ostatnią szansę, by utrzymać się w lidze. Następnie Pogoń uda się na bardzo trudny teren do Zdzieszowic, by w środku tygodnia zmierzyć się z Racłavią. Dwa ostatnie mecze to pojedynki z drużynami z Walec oraz Krapkowic. Pogoń zapewne utrzyma się w lidze, jeśli pierwsze dwa mecze rozstrzygnie na swoją korzyść. Paradoksalnie pomoże wtedy Racłavii pozbawiając szans na utrzymanie Konradowej i Burgrabicom.
Wielka niewiadoma to Rusocin, który punktuje raz za razem. O ile w rundzie jesiennej drużyna ta grała fatalnie to w rundzie rewanżowej zdobyła już 18 punktów pokonując Leśnicę, Walce, Krapkowice i Pogoń. Co ciekawe ekipa ta traci punkty ze średniakami i tutaj swoją szansę może wietrzyć Racłavia, która w przedostatniej kolejce pojedzie właśnie do Rusocina. Rusocin ze wszystkich drużyn walczących o utrzymanie ma teoretycznie najłatwiejszych przeciwników.
Wśród ekip zagrożonych spadkiem wymienić należy także Orła Dzierżysław. Drużyna ta potrafi w dziecinny sposób ograć Racłavię, by w następnej kolejce pojechać do Burgrabic i nie zabrać ze sobą kart zdrowia. Dla Pogoni i Racłavii dobrą nowiną jest fakt, że Dzierżysław czekają mecze z Leśnicą, Zdzieszowicami, Walcami i Krapkowicami.
O ile w przypadku Racłavii i drużyny LZS Walce walka o utrzymanie może nie dziwić, ponieważ obie ekipy po raz pierwszy grają w lidze okręgowej to postawa Pogoni i jej miejsce w dolnej części tabeli niemile zaskakują. Nie tak powinna grać najbardziej renomowana drużyna w powiecie. Pozostało jeszcze kilka kolejek i jeśli Pogoń będzie wygrywać to szybko awansuje w tabeli. Z kolei gdyby piłkarze Racłavii wykorzystywali stuprocentowe sytuacje do zdobycia bramek to ekipa ta od dawna miałaby zapewniony byt w lidze okręgowej. Na korzyść tej drużyny przemawia średnia wieku piłkarzy. Dla podstawowej jedenastki to około 21 lat. Być może w następnych sezonach, kiedy gracze Racłavii ograją się w lidze okręgowej drużyna ta będzie postrachem ligi?
Szkoda tylko, że my kibice musimy ze wszystkich sił trzymać kciuki za to, by nasze drużyny nie znalazły się na miejscach spadkowych. Znacznie lepiej by było gdyby najlepsze drużyny powiatu walczyły o najwyższe stawki. Patrząc na to w ilu meczach Pogoń i Racłavia straciły głupio punkty nie mamy się jednak co dziwić, że jest tak jak jest. Szkoda.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze