Artykuły
Alternatywa w pomocy społecznej
Autor: BOGUMIŁA MYSZYŃSKA.
Czy w powiecie prudnickim powstanie centrum integracji społecznej?
O idei powstania centrum integracji społecznej rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, które odbyło się 17 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Spotkanie poświęcone było tematyce integracji ze środowiskiem osób mających trudności w przystosowaniu się do życia również poprzez utworzenie centrum.
Na posiedzenie komisji, któremu przewodniczył starosta Radosław Roszkowski, zostali zaproszeni m. in. szefowie gmin z terenu powiatu prudnickiego, kierownicy ośrodków pomocy społecznej, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających w powiecie, których cele działalności związane są z powyższymi zagadnieniami. W posiedzeniu udział wziął także Paweł Wąsiak - zastępca burmistrza Byczyny i jednocześnie kierownik Centrum Integracji Społecznej "CISPOL" w Polanowicach. Zaprezentował on szczegółowo uczestnikom posiedzenia działalność prowadzoną przez Centrum Integracji Społecznej począwszy od dnia powstania centrum (styczeń 2005 r.) aż do teraz. Uczestnicy posiedzenia zostali zapoznani z ideą tworzenia centrum oraz z formami jego działalności. W warsztatach prowadzonych przez "CISPOL" biorą udział osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby wykluczone społecznie, które po odbytych warsztatach mają szansę na uzyskanie pracy i powrót do życia w społeczeństwie. Natomiast Danuta Lewandowska - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku przedstawiła zebranym temat dotyczący wsparcia działań centrum integracji społecznej środkami Funduszu Pracy.
Definicja:
Centrum integracji społecznej jest jednostką organizacyjną realizującą reintegrację zawodową i społeczną. W ramach reintegracji zawodowej może prowadzić działalność wytwórczą, handlową lub usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. Centrum integracji społecznej może być tworzone przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta - w formie gospodarstwa pomocniczego lub przez organizację pozarządową - w formie jednostki wyodrębnionej organizacyjnie i finansowo.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze