Artykuły
Co nowego w Tygodniku (nr 30/1386)?
Autor: Andrzej Dereń.
Publikacja: Wtorek, 25 - Lipiec 2017r. , godz.: 16:39
Obwodnica Prudnika w planach, a gdzie Głogówek?
Dyrekcja dróg krajowych chce wrócić do prac dokumentacyjnych dotyczących budowy wschodniej obwodnicy Prudnika. W planach nie ma natomiast obwodnicy Głogówka. Zobacz, o czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w najnowszym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (środa, 26 lipca):
- Prudnik ma nową placówkę pocztową. I to z niemal pełnym zakresem usług. Gdzie? W pasażu handlowym „Czerwona Torebka”.
- Protestują przed sądem. Od 16 lipca osoby nie zgadzające się ze zmianami w sądownictwie forsowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość protestują przed budynkiem Sądu Rejonowego w Prudniku. Zaczęło się od czterech osób, w kolejne wieczory przed sądem pojawiało się ich jednocześnie nawet 30 (średnio kilkanaście), również goście z innych miast.
- Interwencje: Śmierdzi ze śmietników. Mieszkańcy ul. Sobieskiego w Prudniku skarżą się na smród, który dobiega do ich domów z pojemników na odpady komunalne usytuowanych na zapleczu budynków.
- Gospodarka: Daleko od zamożności. Z rankingu zamożności jednostek samorządu terytorialnego w Polsce wynika, że gminy ziemi prudnickiej to z reguły średniacy lub ubodzy krewni innych samorządów.
- Kukiz’15 pyta o most i proponuje bezpłatną komunikację miejską. Burmistrz odpowiada, że temat jest analizowany od dłuższego czasu. W grę wchodzą linie autobusowe po obu stronach rzeki.
- Co się dzieje na „klasztorku”, czyli początek „antropopresji”. Wielki hałdy materiałów budowlanych, przekopana ziemia, wycięte samosiewy i nowe alejki, które na razie nie wiadomo, gdzie prowadzą – to dzisiejszy obraz prac na Koziej Górze przy sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Piszemy o tym, co się tam dzieje i jak będzie wyglądało po zakończeniu inwestycji.
- Głogówek: Najlepsze przed nami. Tak uważa Aleksander Cuber – dyrektor Muzeum regionalnego, dla którego głogówecki zamek jest szczególnie bliski, także jako była i przyszła siedziba.
- W rocznicę powstania warszawskiego. Zadziwiła mnie jedna skromna mogiła na prudnickim cmentarzu. W 1948 roku pochowany został tu Ignacy Kmak – powstaniec warszawski, urodzony w 1896 roku. Sektor 5, rząd 16, kwatera 327. Mogiła jest w miarę zadbana, chwała dbającym.
- Uczcili pomordowanych. Uroczysta Eucharystia w intencji Polaków zamordowanych na Wschodzie przez nacjonalistów odbyła się 9 lipca w kościele w Niemysłowicach.
- Nasz prudnicki fighter. To opowieść o prawdziwych polskich wojownikach, żołnierzach z krwi i kości. Stanęli do walki z godnymi siebie przeciwnikami i okazali się lepsi.
- Promocja komiksu Artura Biernackiego. Niestety, w tym komiksie jest krwawo i niekoniecznie w zgodzie ze sprawiedliwością. A to wszystko w Prudniku przed wiekami. Połączenie komiksu i historii w Muzeum Ziemi Prudnickiej.
- Ścinawa Mała: Nowa strzelnica. W Ścinawie Małej oficjalnie otwarto nową strzelnicę, której gospodarzem jest Klub Strzelecki „Strzał” powiatu prudnickiego.
- Dlaczego strzelnica nie powstała w Głogówku? Podczas uroczystego otwarcia strzelnicy w Ścinawie Małej ze strony władz Klubu Strzeleckiego Strzał padły gorzkie słowa pod adresem burmistrza Prudnika, sprowadzające się do tego, że ostatecznie obiekt uruchomiony został w gminie Korfantów, choć w pierwotnych planach miał to być Prudnik. Dlaczego tak się stało?
- Dzień dobry, co słuchać? Najazd joannickich rycerzy. Różni już goście na tych spotkaniach byli, ale uzbrojonej rycerskiej drużyny – pomimo długiej historii – jeszcze nie było.
- Opole – Korfantów: Pożyczka na oczyszczalnię. Gmina Korfantów przygotowuje się do rozbudowy oczyszczalni ścieków sięgając po środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
- Nasze kulinarne dziedzictwo: Na drodze do „Perły”. „Perła” to najwyższe wyróżnienie w tym kulinarnym konkursie i na tej drodze, blisko już „perły”, są Teresa i Witold Hreczaniukowie w Gostomi.
- Wakacje: Wycieczki, wycieczki… Dalekie i bliskie, ale w wakacyjnych programach ośrodków kultury w Białej, Głogówku, Lubrzy i Prudniku, zawsze należą do najatrakcyjniejszych propozycji.
- List do redakcji: Muzyka łączy narody. Marta Mróz pisze o swojej wizycie w Northeim z okazji 25-lecia istnienia orkiestry młodzieżowej NNO.
- Poezja: Szczęście bez retuszu. Na początku czerwca ukazał się zapowiadany już od jakiegoś czasu tomik wierszy Jana Szczurka z Łącznika. Autor znany z tekstów publicystycznych, udziału w wielu antologiach wierszy, w końcu doprowadził do wydania autorskiej książki.
- O szkołach podczas wakacji. Mamy wakacje, ale wiadomości ze szkół nie brakuje, tym razem publikujemy informacje z: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Łące Prudnickiej, Zespołu Publicznych Szkół w Lubrzy.
- Sport (piłka nożna): Pogoń coraz mocniejsza. W drugim meczu kontrolnym, w trakcie przygotowań do rozpoczynających się 12 sierpnia rozgrywek mistrzowskich w klasie wojewódzkiej Pogoń pokonała zespół z „wyższej półki” Porawie Większyce, prezentując coraz lepszą grę.
- Sport (piłka nożna): Powróciły do treningów. W poniedziałek przygotowania do nowego sezonu rozpoczęły na własnych obiektach piłkarski MUKS Pogoni Prudnik. Co słuchać w klubie, o tym piszemy w gazecie.
- Sport (piłka nożna): Sukces goni sukces. Drużyna UKS-u Orlik wygrała krajowy finał turnieju „Mała Piłkarska Kadra Czeka” (rocznik 2004/2005).
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze