Artykuły
Bogdan Zdrojewski w Prudniku: Będzie kolejna inwestycja w szkole muzycznej
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 28 - Maj 2014r. , godz.: 03:29
W Prudniku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski mógł nie tylko odwiedzić miejsce realizowanej inwestycji z budżetu państwa, ale i zapowiedzieć, że wkrótce ruszy kolejna. A wszystko dotyczy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Wizyta odbyła się w cieniu kampanii wyborczej, ponieważ Bogdan Zdrojewski kandydował (jak się okazało z sukcesem) do Parlamentu Europejskiego.
Podobnie jak to było w Głogówku, wizyta ministra miała skromny charakter, nie było tłumów, ochrony, ani limuzyn. Z ministrem przyjechała posłanka Janina Okrągły, a w Prudniku witali go burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych i wicestarosta Józef Skiba. Honory gospodarza pełniła dyrektor szkoły Małgorzata Jaskółka, która dowiedziała się o wizycie dzień wcześniej od burmistrza.
Minister Zdrojewski po przyjeździe do Prudnika od razu udał się do szkoły muzycznej, chcąc zobaczyć efekty trwającej tam inwestycji, czyli modernizacji sali koncertowej z 1978 roku. Jej stan techniczny od lat był bolączką placówki.
- Starania rozpoczęły się w 2009 roku, kiedy zostałam dyrektorem szkoły - wspomina dla "TP" szefowa placówki Małgorzata Jaskółka. - Podjęłam rozmowy z panem burmistrzem Franciszkiem Fejdychem w celu ponownego udostępnienia sali koncertowej, która była wówczas wyłączona z użytku. Zwróciłam się również o pomoc do ministerstwa, w tym czasie bardzo nam pomogła pani poseł Janina Okrągły.
Doszło do podpisania porozumienia między gminnym samorządem a ministerstwem kultury, według którego inwestycja miała zostać sfinansowana po połowie przez każdą stronę. W 2010 r. powstał projekt modernizacji autorstwa Jerzego Sylwestrzaka. Rok później przystąpiono do realizacji pierwszego etapu modernizacji i termomodernizacji sali, ale już w całości finansowanego przez ministerstwo, ponieważ okazało się, że samorząd nie może bezpośrednio dotować inwestycji w obiekt, który nie jest jego własnością. Później przyszła kolej na następne etapy remontu.
Nowoczesna sala na 102 miejsca siedzące w pełni przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych (posiada windę, miejsca na widowni dla wózków inwalidzkich). Budynek posiada nowy wystrój od wewnątrz i zewnątrz, jest też ocieplony. Są garderoby dla artystów, sanitariaty, a nawet studio nagrań.
Zakończenie prac według projektu planowane jest do końca czerwca. Inwestycja zamknie się w kwocie ok. 1,7 mln zł.
- Spełniło się nasze marzenie, ta sala jest dla nas niezbędna. Oczekujemy momentu, kiedy w sali będziemy mogli rozpoczynać i kończyć rok szkolny, kiedy bez problemów będziemy mogli zaprosić wszystkich rodziców i uczniów - mówi dyrektorka.
W planach jest organizacja przesłuchań, koncertów, a także imprez o zasięgu regionalnym.
Minister po obejrzeniu terenu budowy spotkał się z kadrą szkoły, przedstawicielami uczniów i rodziców. Zdrojewski mówił o inwestycjach jakie obecnie realizowane są na terenie kraju właśnie w przypadku szkół muzycznych I i II stopnia. W blisko 200, na 350 prowadzone są w tej chwili budowy i remonty.
- Trzeba było podjąć ponad 50 decyzji o uruchomieniu szkół muzycznych I stopnia i 3 II stopnia. To pokazuje, że mimo niżu demograficznego szkoły muzyczne cieszą się wielkim zainteresowaniem - mówił minister.
- Bardzo mi zależało na tym, aby wzmocnić szkolnictwo muzyczne, zwłaszcza I stopnia, dlatego że do tych szkół trafiają dzieci przede wszystkim z ambicjami rodziców. Dzieci o tym, czy będą się kształcić dalej decydują o wiele później, ale widzę wyraźnie, że może być coś satysfakcjonującego dla nas wszystkich. Otóż w badaniach wychodzi, że aż 80 proc. nauczycieli jest przekonanych, że w jego klasie są naprawdę utalentowane dzieci, a to znaczy, że mamy nauczycieli którzy wierzą w te pociechy, w swoją pracę i ich talent.
Minister szczerze przyznał, że powszechność najniższego stopnia szkolnictwa muzycznego to również wychowywanie przyszłej publiczności.
Na koniec Zdrojewski zostawił najlepszą informację: - Przesądzona jest już decyzja o ociepleniu i pewnych rzeczach, które poprawiają ekonomikę szkoły.
Szykuje się więc kolejna inwestycja, tym razem dotycząca głównego budynku szkoły.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze