Artykuły
Samorząd: Ministerstwo zachęca do łączenia (likwidacji)
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Poniedziałek, 26 - Maj 2014r. , godz.: 02:12
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy zachęcającej małe gminy do łączenia się lub przyłączania do większych sąsiadów. W powiecie prudnickim ministerialni urzędnicy wskazaliby gminę Lubrza.
W mediach wskazuje się, że małe gminy to takie, które liczą mniej niż 5 tysięcy mieszkańców. Według ministerstwa małe gminy są nierentowne. Ich słabymi stronami są niewielkie przychody, spadająca liczba mieszkańców (co w przypadku niewielkich społeczności jest szczególnie niekorzystne) i brak możliwości realizacji większych inwestycji. W powiecie prudnickim dotyczyłoby to gminy Lubrza, która na koniec 2012 r. liczyła 4386 mieszkańców.
Ministerstwo zachęca również do tworzenia związków międzygminnych oraz gminno-powiatowych dla realizacji wspólnych celów. Nowością mają być tzw. centra usług wspólnych, gdzie na przykład będzie znajdowała się obsługa księgowa placówek oświatowych z dwóch gmin i powiatu.
Podsekretarz stanu w MAiC Magdalena Młochowska zapowiadała w ubiegłym roku, że łączące się gminy otrzymają większe, niż dotychczas wsparcie z budżetu państwa. Na terenie połączonych gmin dotychczasowe akty prawne funkcjonowałyby bez zmian, aż do czasu ich zmiany przez nowy samorząd. W trakcie jednej kadencji rada połączonych gmin posiadałaby więcej miejsc, niż to było wcześniej. Decyzje o połączeniu będą niezależne od wyborów. Jeśli uzgodnienia nastąpią w trakcie kadencji, to wybór nowej rady nastąpi dopiero po jej upływie.
Samorządowcy z reguły sceptycznie podchodzą do tego pomysłu. Trudno też sądzić, by lokalne społeczności, w których urzędy gmin i gminne jednostki organizacyjne to często najważniejsi pracodawcy, same rezygnowały z miejsc pracy. Dotyczy to również radnych, którzy w większej gminie mieliby mniejsze szanse na wybór. W niektórych gminach decydujący może być czynnik sentymentalny - mieszkańcy mogą być zintegrowaną wspólnotą o dużym poczuciu lokalnej tożsamości.
Propozycje MAiC mają na razie charakter dobrowolny. W maju projektem ustawy zajmuje się rząd.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze