Artykuły
Łącznik: Jesteśmy Europejczykami
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Piątek, 16 - Maj 2014r. , godz.: 02:23
Tak twierdzą uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku i zorganizowali
2 - dniowy cykl imprez nawiązujących do rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Była to - jako wydarzenie towarzyszące - kontynuacja "Pikniku Europejskiego", jaki odbył się w Białej 3 maja. Łącznikiem między tymi przedsięwzięciami była wystawa fotograficzna "10 lat w obiektywie" - prezentująca projekty unijne zrealizowane w gminie Biała w latach 2004 -2014. Wystawa eksponowana w czasie pikniku w Gminnym Centrum Kultury w Białej, przeniesiona została do Łącznika i na dwóch kondygnacjach szkoły podstawowej stanowiła oprawę i tło dla prowadzonych tam konkursów, inscenizacji i zajęć dla uczniów.
W konkursie plastycznym najmłodsi z klas I - III tworzyli prace pod hasłem "Moja mała ojczyzna", a starsi utrwalali "Najpiękniejsze miejsca Europy". Efekty tej twórczości prezentowane są na szkolnej wystawie. Dwie inscenizacje przygotowali uczniowie klasy VI - "Jesteśmy Europejczykami" (w charakterystycznych strojach) i klasy IV - "Europo, witaj nam". Program uzupełniał konkurs (pytania, zagadki, zadania specjalne) na tematy związane z Unią Europejską. Nagrody fundowała Rada Rodziców, gadżety dorzucił Urząd Miejski. Nad całością imprezy czuwały panie: Mariola Nowicka (klasy I-III) i Iwona Cielecka (klasy IV-VI).
W tym samym czasie działania podejmowali gimnazjaliści. Na apelu wystąpił chór, prowadzony przez Anitę Bąk (zaśpiewał m.in. hymn europejski - "Odę do radości"). Klasa I przygotowała inscenizację z dialogami charakterystycznymi dla poszczególnych narodów, uczennice klasy II zaprezentowały wykład z przekazem multimedialnym, przekazując podstawowe informacje o Unii Europejskiej, a wszystko uzupełniał quiz traktujący m.in. również o europejskich bajkach, powitaniach, symbolach, flagach i melodiach. Przeprowadzony został też konkurs dla ochotników, którzy wcześniej otrzymali materiały i wypełniali pisemny test szeroko traktujący o zagadnieniach poszczególnych państw i całej Europy, zawierający też krzyżówki i zadania matematyczne.
Katarzyna Litwin, która koordynowała część gimnazjalną, podsumowując przedsięwzięcie uważa, że te dwa dni nie tylko wzbogaciły wiedzę, ale też umocniły poczucie poszanowania i tolerancji dla innych narodów, a całość dwudniowej imprezy została bardzo dobrze przyjęta przez młodzież.
Wspomniana wystawa fotograficzna z Łącznika przeniesiona została, do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Publicznego Gimnazjum w Białej i tam zorganizowany został podobny cykl dwudniowych imprez.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze