Artykuły
Jak świętują strażacy: W kościele i przy grillu
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Piątek, 16 - Maj 2014r. , godz.: 02:21
Dzień św. Floriana to tradycyjne święto strażaków, ale najczęściej obchodzone kameralnie, rodzinnie, towarzysko.
Gminne uroczystości odbyły się w Lubrzy i w Głogówku. Pięć delegacji z lubrzańskich jednostek OSP - jak informuje "główny strażak", Marian Gul - przyjechało do Dytmarowa, wszystkie ze sztandarami. Grała bialska orkiestra dęta - było więc świątecznie i oficjalnie. Ale było też na zakończenie biesiadnie przy grillu i piwie.
W gminie Głogówek jest 15 jednostek. Wszystkie ze sztandarami pokazały się mieszkańcom Głogówka w przemarszu przez miasto, a potem wszyscy spotkali się w restauracji na poczęstunku fundowanym przez gminę. Dzień po święcie w Urzędzie Miejskim zebrał się zarząd gminnej organizacji OSP, z udziałem właściwych urzędników - m.in. Małgorzaty Wolf, "opiekunki" jednostek OSP i zawodowych strażaków, aby omówić przygotowania do gminnych zawodów planowanych w Mochowie na 25 maja.
W Białej nie było gminnej uroczystości. W większości z 20 jednostek OSP, święto potraktowano podobnie jak w Grabinie, gdzie członkiem miejscowej jednostki jest gminny szef strażaków - Joachim Daniel: z rodzinami, przy grillu. W Nowej Wsi strażackie święto uczczono też kilka dni wcześniej czynem społecznym: w remizie przeprowadzono remont garażu, malowanie, a po robocie - przy piwie, jak mówi Bernard Fibich - wspominano dawne czasy i analizowano aktualną sytuację. Charakterystyczna zmiana po wprowadzeniu oficjalnych zakazów, to wyraźne ograniczenie wypalania słomy i traw, co było dużym problemem i strażaków i mieszkańców, a także kierowców przejeżdżających w pobliżu.
W samej Białej strażacy świętowali przy ognisku, a w Śmiczu świętują ... w lutym, w dniu św. Agaty, która też chroni od ognia. Tak było - mówi Robert Suchy - od pradziadków i z pokolenia na pokolenie i tak było też w tym roku: msza i uczta. Ale św. Floriana w Śmiczu też uznają i na dowód tego planują nad bramą remizy, po obu stronach, w odpowiednich gablotach umieścić metrowe figury ( już wykonane i poświęcone) św. Agaty z bochenkiem chleba i palmą i św. Floriana w tradycyjnej postaci. Warto dodać, że na wszystkich uroczystościach strażackich, na spotkaniach gminnych czy lokalnych, wiejskich główną i pierwszą częścią była Msza święta z udziałem strażaków.
Aktualnie wszystkie gminy szykują się do tradycyjnych strażackich zawodów na swoim terenie, a potem do zawodów powiatowych. Gmina Biała, jako jedyna po raz pierwszy wprowadziła podział gminnych zawodów na dwie części, w dwóch terminach: młodzi w okolicach Dnia Dziecka, a seniorzy w drugą niedzielę czerwca.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze