Artykuły
Bajkowa kraina: Jarmark od 1275 roku
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Poniedziałek, 12 - Maj 2014r. , godz.: 02:40
1 maja głogówecki park zamienił się w bajkową krainę.
Zgodnie z jeszcze ubiegłoroczną zapowiedzią do Głogówka wrócił Jarmark św. Jerzego, impreza która po raz ostatni zorganizowana została w 2000 r. Co prawda nie była ona tak okazała jak Uczta Głogówecka, ale ze względu na miejsce organizacji - Park Miejski -miała swój własny, niepowtarzalny charakter. Wokół uczestników imprezy przechadzali się przebierańcy, żywe "posągi", rycerz (wszak św. Jerzy to patron rycerzy). Dzieci mogły popróbować puszczać wielkie bańki mydlane. Obok odgrywane były sztuki teatralne. Można było przejechać się na koniu, postrzelać z łuku, obejrzeć fotografie, zwiedzić zamek i coś kupić. Po zmroku zorganizowano pokaz ogni, a jeszcze w dzień młodzi i starzy dokonali kontrolowanego "pobrudzenia się" proszkiem holi. Jednym słowem głogówecki park przy zamku zamienił się w bajkową, kolorową krainę, nasuwającą skojarzenia z Akademią Pana Kleksa.
Dlaczego święty Jerzy został patronem jarmarku?
- W 1275 roku książę opolski Władysław nadał miastu przywilej odbywania jednego jarmarku w roku w dniu św. Jerzego, czyli 23 kwietnia - wyjaśnia dla "TP" Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.
Jak nie trudno się było zorientować imprezę zorganizowali członkowie Bractwa Sorontar przy wsparciu Gminy Głogówek, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i agencji 5 Żywiołów.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze