Artykuły
Kobiety niezwykłe: Konkurs "Lady D." Diana na czerwonym dywanie
Autor: DANUTA HEJNEMAN.
Publikacja: Środa, 23 - Kwiecień 2014r. , godz.: 01:28
"Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli? (...)" Kobiety niezwykłe, swoją codzienną działalnością wnoszące nieoceniony wkład w codzienne życie są wszędzie, także wokół nas. To kobiety dzielne, wspierające, pełne zapału do pracy na rzecz drugiego człowieka i co najważniejsze: nie poddające się, zwłaszcza swoim niepełnosprawnościom.
Inicjatorką wojewódzkiego etapu konkursu była poseł Janina Okrągły, która wraz z opolskim oddziałem PFRON -u i Politechniką Opolską (współorganizatorami) zadbała o należyty rozmach imprezy. Uroczystość rozpoczęła się koncertem Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, w którego repertuarze znalazł się między innymi utwór Stanisława Soyki o znamiennych słowach "dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli?". Otwierający spotkanie marszałek Andrzej Buła, nawiązując do słów piosenki podziękował wszystkim, którzy "wsłuchali się w tę wspaniałą inicjatywę".
Do konkursu zgłoszono 37 pań w pięciu kategoriach. Kapituła konkursowa, wyłoniła 6 laureatek, które tym samym nominowane zostały do konkursu ogólnopolskiego. Wśród nich z powiatu prudnickiego znalazły się: w kategorii - Życie Społeczne - Bogusława Poremba oraz w kategorii Sport - Beata Jaksy i Ewa Grzebyta.
Bogusława Poremba reaktywowała Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich, które organizuje różne wystawy, spotkania, imprezy i wyjazdy dla mieszkańców. Z jej inicjatywy został założony Parafialny Zespół Caritas, który wydaje żywność najuboższym oraz pozyskuje odzież i środki finansowe.
Beata Jaksy i Ewa Grzebyta uprawiają, m.in. piłkę nożną i lekkoatletykę. Są laureatkami plebiscytu "Najlepszy z Najlepszych" organizowanego przez Urząd Wojewódzki w Opolu. Obie panie uczęszczają do Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Wandy Chotomskiej w Głogówku.
Laureatki wyłonione w pięciu kategoriach konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek otrzymały statuetkę Diany - miniaturę stojącego w prudnickim parku pomnika bogini łowów. Fundatorem jej był burmistrz Prudnika - Franciszek Fejdych, który wyjątkowo w kategorii Sport wręczył ją na ręce Marka Muszyńskiego - nauczyciela głogóweckiej szkoły. Wszystkie nominowane panie (wśród nich prudniczanki Krystyna Załuska i Waleria Dąbrowska) otrzymały upominki od fundatorów i także odniosły zwycięstwo na czerwonym dywanie. Przede wszystkim nad stereotypami, nad barierami i nad własnymi ograniczeniami.
Takie kobiety podziwiamy, na takich możemy się wzorować. I takie też powinniśmy wyróżniać, choć przecież one, te godne podziwu, niezłomne Damy Niepełnosprawne (Lady Disabled) i tak bez względu na trudności czy nagrody będą i tak dalej "robić swoje". Stąd też wzięła się idea konkursu "Lady D" im. Krystyny Bochenek, który organizowany jest od 2002 r. przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Parlamentarną Grupę Kobiet. Honorowy patronat nad konkursem w naszym województwie objęła europosłanka Danuta Jazłowiecka oraz Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego. Po części oficjalnej spotkania wszyscy uczestnicy wzięli udział w przedstawieniu aktorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku w inscenizacji muzyczno-ruchowej " Pory roku".
Wśród gości imprezy, która odbyła się 24 marca na Politechnice Opolskiej znaleźli się: Teresa Hernik - prezes krajowego zarządu PFRON, która odczytała list od Jarosława Dudy - pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, przedstawiciele władz regionu z wicewojewodą Antonim Jastrzembskim, prorektor ds. współpracy i rozwoju politechniki prof. Krzysztof Malik, sponsorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i świata nauki, a także wolontariusze - studenci politechniki i media.
Pozostałe laureatki:
Kategoria Dobry Start - Judyta Staniczek - podróżniczka, wolontariuszka "Szlachetnej Paczki", redaktorka "Gazety Studenckiej".
Kategoria Kultura i Sztuka - Maria Jabcoń - uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach, inicjatorka oraz współtwórca prowadzonego fanpage na Facebooku ŚDS oraz strony internetowej placówki.
Kategoria Życie Zawodowe - Halina Koralewska, która pracuje jako masażysta-rehabilitant, jest respondentką w telefonie zaufania przy Poradni Zdrowia Seksualnego w Londynie, wykłada na Uniwersytecie Opolskim. Jej praca zawodowa i aktywność wolontariacka ściśle związane są z osobami niepełnosprawnymi.
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze