Artykuły
Debata senioralna: W poszukiwaniu wymiarów rozwoju człowieka w późnej starości
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Środa, 23 - Kwiecień 2014r. , godz.: 11:16
Taki był temat debaty zorganizowanej w Nowej Rudzie, z udziałem przedstawicieli prudnickiego Uniwersytetu Złotego Wieku "Pokolenia".
Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku i jego szefowa, Karolina Popiel, to od czasów prudnickiej konferencji regionalnej (wrzesień ubiegłego roku) są - można powiedzieć - zaprzyjaźnieni z szefostwem Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im.A.Mickiewicza i Uniwersytetu Złotego Wieku "Pokolenia" oraz sporą grupą ludzi związanych z tymi organizacjami. Z zaproszenia na debatę, z udziałem senioralnych organizacji dolnośląskich i opolskich skorzystali: Alicja Jania, Anna Otto, Regina Sieradzka i Zygmunt Kinel.
Zgodnie z głównym tematem debaty, w panelowej dyskusji dominowały trzy akcentowane kierunki rozwoju: intelektualny, fizyczny i duchowy z uwzględnieniem problemów edukacji międzypokoleniowej, zdrowia i stylu życia. Wiodące w tych sprawach głosy dr Walentyny Wnuk (doradca prezydenta Wrocławia ds. seniorów), dr Marty Koszczyc (pracownik naukowy AWF we Wrocławiu) i Stanisławy Warmuz (rzeczniczka wrocławskiego UTW) zawierały dużo informacji i wiele przemyśleń.
Starzejące się społeczeństwo jest wyzwaniem dla samorządów. Mówił o tym Robert Pawliszko - kierownik wrocławskiego Centrum Seniora i sekretarz Rady Seniora we Wrocławiu oraz Tomasz Kiliński - burmistrz Nowej Rudy, podkreślając, że "miasto z każdym rokiem staje się bardziej przyjazne seniorom, a tym samym wszystkim mieszkańcom". Regina Sieradzka zabierając głos, skorzystała też z okazji, aby w imieniu prudnickich seniorów złożyć gratulacje Karolinie Popiel, która uhonorowana została za swoją działalność "Różą Kłodzka". Debatę zakończył koncert młodych muzyków (akordeon i skrzypce) z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego.
W refleksjach po spotkaniu pozostała przydatna wiedza o podziale na "rodzaje seniorów": prorodzinni (realizują się w rodzinie), poszukiwacze wrażeń (ciekawie spędzają czas), wykluczeni (bierni, zniechęceni do życia) i "elita" (aktywni społecznie i zawodowo, inicjatorzy i realizatorzy działań). Najważniejszym zadaniem jest dotarcie i próba zmobilizowania tych wykluczonych i znalezienie form wykorzystania pozostałych grup. Efektem debaty było też sprecyzowanie ( wg przepisu prof. Stanisławy Bartosiewicz), - "Jak być szczęśliwym" ( przepis w ramce obok) - zasad, które dotyczą wszystkich "rodzajów" seniorów. Pomocna w realizacji działań może być organizacyjna propozycja Karoliny Popiel, aby połączyć siły i utworzyć Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Dolnego Śląska i Opolszczyzny.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze