Artykuły
Czas zdobienia jaj: Kroszonki najpopularniejsze
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Środa, 16 - Kwiecień 2014r. , godz.: 02:31
Najróżniejsze są techniki zdobienia jaj przed Wielkanocą, ale - szczególnie w naszym regionie- najpopularniejsze są te o wzorach wydrapywanych na zabarwionej skorupce, czyli kroszonki (kraszanki).
W Głogówku - warsztaty
Po raz szósty Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował dla młodzieży naukę zdobienia jaj techniką rytowniczą. Uczestnicy poznawali wzory oraz trudną sztukę wydrapywania tych wzorów, na wcześniej zabarwionym jajku (a sposoby barwienia, to odrębna historia). Spod sprawnych rąk wychodzą prawdziwe arcydzieła - misterne ornamenty, motywy roślinne, wzory geometryczne, czasem napisy. Zajęcia prowadziła twórczyni ludowa z Walec, Maria Żmija- Glombik.
Młodzież w Głogówku ze Szkoły Podstawowej nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 1, z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego oraz z Zespołu Szkół w Racławicach Śląskich z dużym zaangażowaniem uczyła się jak opanować podstawy tej pięknej, ale niełatwej sztuki. W ciągu trzech godzin pracy, z dużą starannością i cierpliwością uczestnicy tworzyli swoje pomysłowe dzieła. Efekty tej pracy każdy zabierał do domu, gdzie własnej roboty kroszonki z pewnością będą ozdobą wielkanocnego stołu.
W Białej - konkurs
Organizatorzy przestali numerować kolejne spotkania, ale historia konkursu kroszonkarskiego w Białej sięga blisko ... 40 lat (!). Były te wcześniejsze konkursy liczniejsze, z udziałem uczestników trzech pokoleń, z różnych wiosek, również gości z sąsiednich gmin, prezentujących mało popularne w środowisku bialskim pisanki (malowanie woskiem i późniejsze barwienie). Uczestniczyli też panowie, trafiały się zdobione duże jaja gęsie, a nawet strusie, a także malutkie od kur liliputek.
Zawsze jednak dominowały kroszonki wydrapywane na tradycyjnych jajach kurzych. Tak było też w tym roku, choć pojawiły się też przykłady zdobienia przez oklejanie np. włóczką i koralikami. Od kilku lat konkurs opiera się wyłącznie na młodzieży ze szkól podstawowych i gimnazjów z Białej, Grabiny i Łącznika. Z 26 uczestników, decyzją komisji z przewodniczącą - artystką ludową, Iwoną Pissarczyk, w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Wiktoria Heda z NSP w Grabinie, II - Karolina Hebzińska z Białej, a dwa wyróżnienia otrzymały: Kinga Heda z Grabiny i Weronika Mocha z Białej. Wśród gimnazjalistek: I miejsce -Diana Bryndza z Białej, II - Simona Różyczka z Łącznika i wyróżnienie: Anna Wojciechowska z Białej. Wszyscy otrzymali książki i okolicznościowe drobiazgi, a plon konkursu oglądać można na wystawie w Gminnym Centrum Kultury.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze