Artykuły
Policyjna statystyka: Rok 2013 bez morderstw
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Środa, 9 - Kwiecień 2014r. , godz.: 02:58
W zeszłym roku na ziemi prudnickiej statystycznie co 5 godzin stwierdzano przestępstwo i co 37 minut wykroczenie.
2 osoby zostały zgwałcone, tyle samo zginęło na drogach, nikt nie padł ofiarą morderstwa.
Mimo, że tutejszym policjantom nie udało się wykryć winnych 249 przestępstw (na 1685 zaistniałych), w związku z czym sprawy te trzeba było umorzyć, to i tak mają oni czym się pochwalić.
- W 2013 roku wzrosła ogólna wykrywalność sprawców przestępstw, wynosząc 85,9 proc. (w roku 2012 - 81,8 proc). W wykrywalności sprawców przestępstw ogólnych KPP w Prudniku uplasowała się na wysokim 2. miejscu wśród innych komend powiatowych Opolszczyzny. Pod względem wykrywalności przestępstw kryminalnych, nasza komenda również zajęła 2. miejsce, przy wykrywalności 75,8 proc. ( 2012 r. - 73,3 proc). Dla porównania ogólna wykrywalność dla całego województwa wynosi 70 proc., a przestępstw kryminalnych 56 proc. Największą skuteczność policjanci z prudnickiej KPP osiągnęli w ściganiu sprawców przestępstw skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu, drogowych i przestępstw narkotykowych. Natomiast najmniejszą skuteczność zanotowano w ściganiu sprawców przestępstw kryminalnych dotyczących kradzieży z włamaniem, kradzieży i uszkodzenia mienia. Biorąc pod uwagę inne komendy powiatowe w województwie, wyniki uzyskane przez naszą jednostkę są jednymi z najwyższych. W efekcie podejmowanych przez policjantów działań, powiat prudnicki wciąż uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych w województwie - mówi sierż. sztab. Andrzej Spyrka, oficer prasowy KPP w Prudniku.
W 2013 roku spadła liczba kradzieży mienia (z 216 do 162, wykrywalność 51,2 proc.) oraz kradzieży z włamaniem (ze 168 do 144, wykrywalność 41,1 proc.).
- W popełnianiu tego typu przestępstw w dalszym ciągu sprzyjała lekkomyślność, roztargnienie, nieuwaga ofiar, pozostawianie rzeczy bez dozoru oraz brak przestrzegania podstawowych metod przy zabezpieczeniu mienia, często też pozostawianie otwartych drzwi mieszkań, garaży czy samochodów. Niestety większość zaistniałych włamań nadal dotyczyła obiektów o symbolicznym lub bardzo słabym zabezpieczeniu, których pokonanie przez sprawcę nie wymaga większych trudności - kontynuuje rzecznik.
Odnotowano też spadek liczby kradzieży samochodów (z 4 do 2). W całym województwie mniej pojazdów zginęło tylko w powiecie namysłowskim.
Na ziemi prudnickiej nie doszło do ani jednego zabójstwa jak też rozboju z użyciem broni. Zmniejszeniu uległa liczba bójek i pobić (z 15 do 10), a także rozbojów, kradzieży rozbójniczych i wymuszeń (z 11 do 9). Plagą były za to przestępstwa narkotykowe.
- Mimo dużego nakładu działań skierowanych na profilaktykę, zjawisko to nadal jest wyjątkowo groźne i jednocześnie ma zauważalne przyzwolenie społeczne, zwłaszcza wśród młodzieży i ludzi wkraczających w okres dorosłości. Z analizy zdarzeń wynika, że zagrożenie tą przestępczością może rosnąć. Świadczyć o tym mogą zatrzymania kolejnych osób zajmujących się rozprowadzaniem narkotyków. Poprawie ulega natomiast prowadzone przez policję rozpoznanie środowisk związanych z narkotykami, skutkujące ujawnianiem i zatrzymywaniem osób zajmujących się rozprowadzaniem środków odurzających, w tym marihuany. Skuteczna walka z narkomanią możliwa jest wyłącznie poprzez szerokie oddziaływanie profilaktyczne na młodzież oraz pomoc rodzicom w rozpoznawaniu tego zjawiska.
Spory problem i realne niebezpieczeństwo stanowią również pijani za kierownicą. Z roku na rok nasi mundurowi zatrzymują coraz więcej potencjalnych morderców (2011 - 232, 2012 - 319, 2013 - 348).
- W dalszym ciągu można zaobserwować cichą aprobatę członków rodziny, znajomych czy osób postronnych, w stosunku do osób podejmujących się kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Od wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu nie odstraszają stosowane przez sądy wysokie kary, a w środowisku młodzieży jest to nawet oznaka "odwagi". Zmiana tego stanu rzeczy wymaga gruntownej zmiany mentalności społeczeństwa. Bardzo niepokojącym zjawiskiem w powiecie jest też alkoholizm oraz stopniowy rozpad więzi rodzinnych, rzutujący bezpośrednio na ilość popełnianych przestępstw i wykroczeń. W 2013 roku prudnicka policja wykonała ogółem 9213 interwencji (w 2012 − 8674, a 2011 − 7752), z czego 1186 dotyczyła tzw. interwencji domowych najczęściej związanych z przemocą wobec członków rodziny. W 50 przypadkach wystąpiły podstawy do rozpoczęcia procedury tzw. "niebieskiej karty".
1311 razy funkcjonariusze interweniowali w miejscach publicznych w związku z zakłócaniem ładu i porządku. Szczególnie obfitujące w tego typu zdarzenia są dni wolne od pracy, w trakcie których policja zmuszona jest obsługiwać kilkadziesiąt interwencji w ciągu godzin wieczorowo − nocnych.
- Problem ten wymaga bardziej zdecydowanych działań profilaktycznych podejmowanych przez instytucje pozapolicyjne.
Ogółem ukarano mandatem 9550 sprawców wykroczeń, 3903 pouczono, a wobec 759 sporządzono wnioski do sądu.
- Na terenie całego powiatu szczególny nacisk położono na represję za wykroczenia, które w sposób zdecydowany mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, tj. przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, obyczajowości publicznej, naruszaniu przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Lwią część wykroczeń (blisko 12900 na nieco ponad 14200) dopuścili się właśnie kierujący. Jednakże mimo wzrostu liczby osób naruszających zasady ruchu drogowego systematycznie od kilku lat na terenie powiatu spada liczba wypadków i kolizji. W rezultacie mniej jest również ofiar śmiertelnych oraz osób rannych.
- Głównymi przyczynami zaistnienia zdarzeń drogowych w ubiegłym roku były: nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do panujących na jezdni warunków, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe cofanie, wyprzedzanie i wymijanie oraz niezachowanie odległości między pojazdami. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to również szeroko rozumiana profilaktyka i działania prewencyjne. Jak co roku wspólnie z zarządcami dróg uczestniczyliśmy w sezonowych przeglądach szos wskazując miejsca niebezpieczne, wymagające uzupełnienia bądź zmiany oznakowania, a także zmiany organizacji ruchu. Również w ramach akcji edukacyjnych uczestniczyliśmy w lekcjach wychowania komunikacyjnego, w trakcie których omawialiśmy zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Działania te nasilone były w okresach przedwakacyjnych i powakacyjnych, w których wykorzystywano również okulary alkogogle, symulujące postrzeganie otoczenia przez osoby będące w stanie nietrzeźwym. W ramach spotkań profilaktycznych z najmłodszymi szczególnym nadzorem objęliśmy dzieci ze szkół podstawowych, z którymi przeprowadzono między innymi akcje "Bezpieczna droga do szkoły", "Bezpieczny Rowerzysta" czy też " Jabłko i Cytryna" - kończy sierżant Spyrka.
Poniżej jako pierwsi publikujemy szczegółowe statystyki dotyczące pracy funkcjonariuszy KPP w Prudniku w minionym roku w odniesieniu do lat wcześniejszych. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze