Artykuły
Edukacja: Do "Medyka" po wiedzę i lepszą przyszłość
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Środa, 26 - Marzec 2014r. , godz.: 02:12
Masz dylemat z podjęciem decyzji dotyczącej dalszego kształcenia? Może wybierzesz się do Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Prudniku?
Pod koniec zeszłego tygodnia w popularnym "Medyku" zorganizowane zostały Drzwi Otwarte. Przyszli uczniowie i słuchacze mogli dokładnie obejrzeć placówkę i przekonać się na własne oczy, jakie umiejętności mogą w niej zdobyć.
- Ofertę mamy bogatą - mówi dla "TP" Paweł Bochenek, nauczyciel języka angielskiego. - Największym zainteresowaniem w ciągu ostatnich lat w zawodach policealnych cieszyły się kierunki: opiekunka dziecięca, opiekun medyczny, technik masażysta oraz technik usług kosmetycznych. Zapraszamy do nauki w naszej szkole także na innych, ciekawych kierunkach.
Gimnazjaliści mają do wyboru 2 zawody: technik ortopeda i technik masażysta.
- Jesteśmy jedyną na Opolszczyźnie szkołą, która prowadzi kierunek technik masażysta dla osób niewidomych i słabowidzących. W obecnym roku szkolnym mamy 3 takich uczniów. Pobierają oni naukę w 26-osobowej klasie integracyjnej wraz z przyszłymi technikami ortopedii - kontynuuje Bochenek.
Po zakończeniu kształcenia absolwenci mogą znaleźć pracę nie tylko w szpitalach, ale także w uzdrowiskach, sanatoriach czy coraz popularniejszych salonach odnowy biologicznej.
- Póki co idzie mi nienajgorzej. Zajęcia są bardzo ciekawe. Wiążę z tym zawodem swoją przyszłość. Jak dobrze zdam egzaminy, to może pójdę jeszcze na fizjoterapię - zdradza swoje plany Piotr Szolke z Jemielnicy koło Strzelec Opolskich, który dał próbkę swoich manualnych umiejętności przy stole do masażu.
- To bardzo przyjemne uczucie. Mogłabym tak leżeć godzinami - przekonywała Andrea Ernst, uczennica ZS, która na ochotnika, na potrzeby prezentacji, powierzyła swe ciało dobroczynnemu dotykowi rąk kolegów masażystów.
- Niestety godzinami masowanym być nie można - podkreśla fizjoterapeuta Anna Matyjasik, wykładowca w "Medyku". - Maksymalny czas masażu to 20-30 minut. Potem powinna nastąpić 24-godzinna przerwa. Przeholowanie może wywołać tzw. odczyn paradoksalny, objawiający się np. gorączką czy zaburzeniami równowagi. Kiedyś przeprowadziłam egzamin na sobie z grupą 14 studentów, masowali mnie po kolei z dużą siłą. I faktycznie ten odczyn u mnie wystąpił. Z kolei niefachowo wykonany masaż może doprowadzić do uszkodzenia ścięgien, mięśni, a nawet kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, by w końcu wprowadzić w życie przepisy regulujące, kto może zostać fizjoterapeutą. Dziś wystarczy założyć działalność gospodarczą, odbyć kilkudniowy kurs i już można prowadzić gabinet.
Uczniowie ZS poszerzają swoje horyzonty również poprzez uczestnictwo w zajęciach dodatkowych w klubach szkolnych, np. ratownictwa medycznego, lingwistycznym czy wolontariatu. W ramach tego ostatniego działa filia ogólnopolskiej Fundacji Dr Clown. Jej członkinie: Natalia Heinsch, Magdalena Nowacka, Natalia Minkowska, Małgorzata Brzezińska, Justyna Uliczka i Natalia Fiebich, co najmniej raz w tygodniu odwiedzają chorych na oddziale dziecięcym Prudnickiego Centrum Medycznego. Opiekunem grupy jest nauczycielka Sonia Kopa.
- Przebrane za doktorów clownów (wzorem Patcha Adamsa - red.) leczymy śmiechem - wyjaśnia Natalia Heinsch. - Rozdajemy też dzieciom upominki, czytamy im książki, pomagamy mamom w karmieniu. Robimy to dobrowolnie, nikt nas do tego nie zmusza. Rodzice małych pacjentów są zadowoleni z naszej obecności, lekarze i pielęgniarki też nas bardzo miło przyjmują.
"Medyk" posiada własny internat (przy ulicy Chrobrego). Do dyspozycji jego mieszkańców jest m.in. w pełni wyposażona kuchnia, stołówka, świetlica z telewizorem i komputer z dostępem do Internetu. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze