Artykuły
Druga edycja ASOS: Prudnicka Akademia Aktywnego Seniora
Autor: MAREK KARP.
Publikacja: Środa, 12 - Marzec 2014r. , godz.: 12:39
Tak określone zostały zadania realizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza wraz z Uniwersytetem Złotego Wieku "Pokolenia" drugiej edycji programu ASOS, od 1 lipca do końca grudnia ubiegłego roku. Podsumowujące sprawozdanie złożone w lutym, uzyskało pozytywną opinię.
Rządowy program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) ustanowiony został dla realizacji jednego z punktów Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015 i wspierania społeczeństwa obywatelskiego. Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się oraz zagospodarowanie potencjalnych osób starszych przez aktywność społeczną tych osób.
Prudnickie Stowarzyszenie w pierwszej edycji programu - zakwalifikowane i dofinansowane - zadania realizowało ( od października 2012 do czerwca 2013, czyli jeszcze w końcówce Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej oraz w pierwszym półroczu Europejskiego Roku Obywateli) w partnerstwie z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, (o czym obszernie pisaliśmy). Do drugiej edycji ( od 1 lipca do 31 grudnia 2013, w Roku Obywateli) Stowarzyszenie - ponownie zakwalifikowane i dofinansowane- przystąpiło już samodzielnie. Wybór jednego z priorytetów, ukierunkował działania na edukację osób starszych i stał się inspiracją do utworzenia Prudnickiej Akademii Aktywnego Seniora. Jej program przewidywał bardzo różnorodne działania.
Najbardziej znaczącym wydarzeniem była 3-dniowa Regionalna Konferencja "Uniwersytety Trzeciego Wieku kreatorami efektywnych zmian w środowisku lokalnym" z udziałem przedstawicieli z 21 uniwersytetów z województw: dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. W ramach Prudnickiej Akademii Seniorów 90 osób skorzystało z trzech 3-dniowych wyjazdów integracyjno - rekreacyjnych do Ustronia, Cieszyna i Wisły. W programie studyjnych wizyt, były również spotkania z tamtejszymi organizacjami senioralnymi. Realizacja projektu pozwoliła też na trzykrotny wyjazd ( w sumie 90 osób) do Wrocławia i Katowic na wielkie widowiska: operę "Poławiacze pereł" i rewię na lodzie "Piotruś Pan".
Od lipca do grudnia ubiegłego roku seniorzy uczestniczyli w dyskusyjnych "kawiarenkach obywatelskich, w cyklu programów publicystyczno- artystycznych "Dzień dobry, co słychać?", w kursach języków obcych i komputerowych, w "złotych wykładach" z różnych dziedzin nauki, w wycieczkach po najbliższym regionie, w spotkaniach literackich i koncertach, w szkoleniach, w rajdach i zabawach integracyjnych. Pracowało biuro, które było miejscem porad, informacji i rozmów. W tym czasie rozwijała się współpraca z wyższymi uczelniami Nysy i Opola, z organizacjami senioralnymi w innych miejscowościach, również w Czechach, a przede wszystkim bardzo pomyślnie układały się kontakty z miejskim samorządem. Efektem tych ostatnich była aktywność powołanej w ubiegłym roku Prudnickiej Rady Seniorów, zaawansowane starania o utworzenie w Prudniku Domu Dziennego Pobytu i działania zmierzające do realizacji idei wejścia do międzynarodowej sieci miast dobrego życia.
O wielu z tych działań pisaliśmy w "Tygodniku Prudnickim", do niektórych będziemy wracać m.in. w planowanej, trzeciej już senioralnej wkładce, w której podsumowanie całego roku pracy Uniwersytetu Złotego Wieku "Pokolenia", będzie też podsumowaniem realizowanego w tym roku projektu Prudnicka Akademia Aktywnego Seniora.Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze