Artykuły
Śladem listu czytelnika: O zwolnieniu pracownicy urzędu w Lubrzy
Autor: ANDRZEJ DEREŃ.
Publikacja: Środa, 19 - Luty 2014r. , godz.: 11:26
Nasza redakcja otrzymała list dotyczący zwolnienia jednej z pracownic Urzędu Gminy w Lubrzy. Tekst pochodzi od osoby chcącej zachować anonimowość, ale znanej redakcji.
Dzisiaj liczy się tylko pieniądz, władza i stanowisko, a gdy się je ma i jest się szefem, traktuje się innych z góry i niesprawiedliwie, nie bacząc na ludzką krzywdę, oddanie, sumienność, rzetelność i poświęcenie. W gminie Lubrza osobą piastującą stanowisko wójta jest mgr Mariusz Kozaczek i to właśnie on podjął decyzję reorganizacji stanowiska pracy, a tym samym zwolnienia pracownika z 25-letnim stażem, ale i dużym doświadczeniem. (...) Nawet jak się przeprowadza reorganizację, to żadnej osoby, a zwłaszcza wartościowej, zawsze załatwiającej z wielką życzliwością i serdecznością sprawy mieszkańców Gminy - petentów, szanowanej z bardzo dobrą oceną pracownika, która traktowała zakład pracy przez wiele, wiele lat jak drugi dom, dla którego oddała swoje życie i zdrowie, nie pozostawia się bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych, tym bardziej, że ta osoba znalazła się w takiej sytuacji tylko dlatego, że wcześniej chciała pomóc i za tę pomoc została w ten sposób wynagrodzona, to jest karygodne i mamy nadzieję, że za takie decyzje z czasem Wójt poniesie konsekwencje własnych działań." - czytamy w piśmie. Z listu wynika, że zwolnienie było - zdaniem autora - decyzją krzywdzącą i niesprawiedliwą względem osoby, która straciła pracę.
O ustosunkowanie do tematu zwróciliśmy się do wójta gminy Lubrza. Oto jego odpowiedź: "Pani X została zwolniona w związku z reorganizacją zakładu pracy polegającą na likwidacji 0,5 etatu stanowiska ds. zdrowia i ochrony zabytków w Referacie Spraw Obywatelskich, Obronnych i Zarządzania Kryzysowego określoną treścią zarządzenia nr OR.120.51.2013 Wójta Gminy Lubrza z dnia 24.09.2013r. w sprawie wykazu stanowisk i liczby etatów w poszczególnych komórkach organizacyjnych Urzędu Gminy w Lubrzy. Ponieważ przyczyna zwolnienia nie leżała po stronie pracownika Pani X otrzymała stosowną odprawę. Obowiązki Pani X przejął kierownik referatu i wykonuje je po dzień dzisiejszy.
W dniu 27.09.2011 roku Pani X zwróciła się do Wójta Gminy o zmianę jej wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na 1/2 etatu. Zgodnie z prośbą Pani X wymiar czasu pracy został zmieniony na 1/2 etatu na podstawie porozumienia do umowy o pracę z dnia 30.09.2011 roku (zmiana warunków pracy). Jednocześnie w tym samym porozumieniu ustalono, że Pani X otrzyma wynagrodzenie w wysokości równiej połowie wynagrodzenia sprzed zmiany wymiaru czasu pracy (zmiana warunków płacy). Na zmiany warunków pracy i płacy wyraża zgodę podpisując porozumienie.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne Pani X nie wyniosła co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres miesiąca, zatem nie istniał obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.
Zatrudnienie Pani X na 1/2 etatu na jej własną prośbę pozwalało organizacyjnie na zatrudnienie się w innym zakładzie pracy na 1/2 etatu, co z kolei gwarantowałoby uzyskanie łącznie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres miesiąca. Pracodawcy musieliby wtedy odprowadzać składki na Fundusz Pracy, a to umożliwiłoby uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych przez Panią X." (d)Polecamy teksty na podobny temat
Kategoria: Listy do redakcji
Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze