Artykuły
Organizacja roku samorządowego: Plan biegu na końcowym odcinku
Autor: BARTOSZ SADLIŃSKI.
Publikacja: Środa, 5 - Luty 2014r. , godz.: 03:12
W listopadzie sesja rady miejskiej trwała ładne parę godzin. Nazbierało się informacji, sprawozdań itd. Urząd pracy, policja, straż pożarna, dom kultury, wodociągi - każda z instytucji musi co roku pochwalić się, co zrobiła lub czego nie zrobiła. Jako, że zasada "nie wszystko na raz" jest ciągle aktualna - radny Joachim Kosz zaapelował, aby na przyszłość bardziej rozstrzelić w czasie wszystkie te zagadnienia. Co z tego wyszło?
Radny nie jest wprawdzie lekarzem czy saperem, jednak jego błędy czy zaniedbania również mają znaczenie. To właśnie do koncentracji i wiążącej się z nią efektywności odwołał się składający wniosek Joachim Kosz.
Informacje o zaspokajaniu
W następnym miesiącu, w grudniu, odbyła się kolejna sesja, na której radni przegłosowali plan ramowy pracy Rady Miejskiej w Białej na rok 2014. Wynika z niego, że w roku teraz już bieżącym odbędzie się siedem sesji (w lutym, marcu, czerwcu, sierpniu, październiku, listopadzie, grudniu). Nas najbardziej interesują ostatnie w ciągu roku, gdyż na nich to właśnie miałyby zostać rozłożone siły poszczególnych urzędników składających sprawozdania.
Choć jak zostało zaznaczone w paragrafie drugim uchwały: "ramowy plan będzie uzupełniany o tematy wynikające z potrzeb bieżących", to jednak w fazie wstępnej widzimy, że rozpiska zmieniła się na lepsze. Już w czerwcu czeka nas informacja o działalności spółki Wodociągi i Kanalizacja. W sierpniu mamy ocenę realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2013/2014, w październiku przechodzimy do referowania stanu bezrobocia (oby jak najniższego) i sposobów nierównej z nim walki. Będzie też czas na przedstawienie informacji o stopniu zaspakajania potrzeb w zakresie kultury, sportu, turystyki i rekreacji (w zeszłym roku ów stopień nagrodzony został wywołującymi kontrowersje oklaskami). W listopadzie z kolei to stan bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej będzie tematem "odczytu".
Koniec jest bliski
W ramowym planie nie została uwzględniona wizyta drogowców ze starostwa. Termin tego spotkania wyjdzie na pewno "w praniu". Jeśli zaś chodzi o inne, interesujące zagadnienia wpisane do tegorocznego wstępnego harmonogramu, mamy: uchwalenie funduszu sołeckiego (przewidziane na marzec), uchwalenie Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2013-2016 (czerwiec), aktualizacja Strategii Rozwoju Gminy Biała na lata 2014-2020 (październik). Powraca też temat zmiany planów miejscowych. Czekają one na miejscowości: Browiniec Polski, Rostkowice, Wilków, Krobusz, Gostomia, Solec, Olbrachcice i Biała (listopad, grudzień). Zaś kwestia jako takiego uchwalenia planów miejscowych dotyczyć będzie Chrzelic i Pogórza.
Sesyjna rozpiska nie może się oczywiście obyć bez stałych elementów, takich jak sprawozdanie burmistrza z wykonania budżetu (czerwiec), uchwalenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi (listopad) czy gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych (grudzień).
Plany już są, pozostaje więc brać się za ich realizację. Dla części radnych rozpoczynający się rok jest ostatnią okazją do wprowadzenia swoich pomysłów na łono samorządu. Jesienne wybory pokażą, kto zostanie w grze, kto z niej zrezygnuje, a kto po prostu odpadnie. Powrót do wyboru artykułu +
Komentarze