Artykuły
Nagroda dla stadniny: Jesteśmy w czołówce opolskich firm
Autor: DAMIAN WICHER.
Publikacja: Środa, 15 - Styczeń 2014r. , godz.: 10:56
Stadnina Koni w Prudniku zdobyła Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji - nagrodę przyznawaną przez Opolską Izbę Gospodarczą.
Uroczysta gala, podczas której uhonorowano blisko 50 osób i firm w ponad 20 kategoriach, odbyła się w piątek w Filharmonii Opolskiej. W dziesięcioosobowej kapitule zasiedli m.in. Ryszard Wilczyński - wojewoda opolski, Andrzej Buła - marszałek Opolszczyzny, Józef Sebesta - laureat Platynowego Lauru 2010 czy Henryk Galwas - prezes OIG. Kryształowym Laurem wyróżniono wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską. Prudnicka stadnina święciła sukces w kategorii Polskie Przedsiębiorstwo.
- Wyróżnienie laurem lokuje nas w czołówce opolskich firm i myślimy, że to się przełoży na nasz wizerunek - będziemy postrzegani jako lider wśród przedsiębiorstw rolniczych - nie kryje radości w rozmowie z "TP" prezes Stadniny Koni Dariusz Świderski.
- Ta nagroda to zasługa i sukces całej załogi. Zapracowaliśmy na nią wspólnie wieloma latami ciężkiej pracy - podkreśla członek zarządu Krzysztof Pietroń.
Laury Umiejętności i Kompetencji przyznawane są od 1992 roku. Trafiają do ponadprzeciętnych firm, instytucji, organizacji i społeczników. Stadnina z Prudnika została dostrzeżona przede wszystkim za nietuzinkowe osiągnięcia w hodowli koni i bydła, zaliczanych do krajowych championatów. W ubiegłym roku jej 3 konie uczestniczyły w mistrzostwach Europy (1 w WKKW i 2 w skokach). Rokrocznie spółka odnotowuje dodatni wynik finansowy.
- Zyski zależą od koniunktury na rynku rolnym, raz jest lepiej, raz gorzej, ale dajemy sobie radę - kontynuuje prezes Świderski. - O ile się nie dokłada do bydła i pola, o tyle do koni musimy kilkaset tysięcy rocznie dołożyć, ale taka jest nasza rola, żebyśmy byli spółką strategiczną i tę genetykę utrzymywali. Zamierzamy w przyszłości czerpać dochody z działalności turystyczno-rekreacyjnej i to będzie naszym celem, dotyczy to zarówno ulicy Poniatowskiego, jak i obiektu w Chocimiu.
Podczas tej samej gali Platynowy Laur za "Naukę i Innowacyjność" trafił do firmy "Filplast" z Głogówka.
STADNINA KONI W PRUDNIKU...
... należy do grona spółek hodowli zwierzęcej o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, których właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Spółka powstała w 1994 roku po przekształceniu Państwowej Stadniny Koni. Zatrudnia obecnie ok. 100 pracowników. Spółka gospodaruje na areale ok. 2,5 tys. ha. Na gruntach prowadzona jest zarówno wysokotowarowa produkcja roślinna, jak i produkcja roślin paszowych niezbędnych do zaspokojenia własnych potrzeb hodowlanych. Uzyskiwane wyniki produkcyjne stoją na ponadprzeciętnym poziomie. Prowadzona jest hodowla bydła rasy PHF odmiany czerwono-białej oraz hodowla zachowawcza bydła polskiego czerwono-białego. Dzięki odpowiedniej polityce hodowlanej uzyskiwane są wysokie wydajności w produkcji mleka, które jest jednocześnie najwyższej jakości. Stado bydła liczy ok. 1.400 szt., w tym ok. 700 krów. W hodowli koni celem stadniny jest zachowanie najcenniejszego materiału genetycznego - owocu pracy wielu pokoleń hodowców oraz utrzymanie najlepszej puli genowej w hodowli koni w Polsce rasy małopolskiej, angloarabskiej czystej krwi oraz szlachetnej półkrwi. Jednym z głównym zadań jest także hodowla koni sportowych na sprzedaż. W całym procesie hodowlanym bardzo ważne jest utrzymanie stada matek najwyższej wartości hodowlanej. Stadnina Koni w Prudniku odgrywa ważną rolę w hodowli koni w Polsce, przyczyniając się znacznie do postępu hodowlanego. Hodowane konie mają być skoczne, obdarzone bardzo dobrym ruchem, łatwe do jazdy, ale i odważne w terenie. Mają mieć również łagodny, ale waleczny charakter. Powinny dobrze galopować. Stadnina planuje utrzymanie źrebności na poziomie ponad 80 proc. oraz odchowu źrebiąt na poziomie 100 proc. Stado koni liczy ok. 150 szt., w tym ok. 42 klacze zarodowe.
Źródło: Forum Opolskiego BiznesuPowrót do wyboru artykułu +
Komentarze